21 Ocak 2018 19:58

Şeker işçisi de kadro istiyor

Çorum Şeker Fabrikası’nda çalışan mevsimlik işçiler kadro istiyor.

Paylaş

696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile taşeron işçiler hakkında yapılan düzenlemeyle, mevsimlik geçici işçilerin en fazla 5 ay 29 gün olan çalışma süreleri, ihtiyaç halinde kurum ve kuruluşların talebi üzerine 4 ay kadar daha “uzatılabilecek”. Çorum Şeker Fabrikası’nda yıllardır geçici ve mevsimlik işçi statüsünde çalışan işçiler, taşeron işçilerle ilgili yapılan düzenlemede şeker sanayindeki işçilerin kapsam dışında tutulmamasını istiyor.

Şeker-İş Sendikası Çorum Şubesi, mevsimlik işçilerin kadro talebiyle ilgili Saat Kulesi Meydanı PTT binası önünde basın açıklaması yaptı.
Bu düzenlemede çalışma sürelerinin 5 ay 29 günden, 9 ay 29 güne çıkarıldığını hatırlatan Şeker-İş Sendikası Çorum Şubesi Başkanı Sefer Kahraman, “Burada öncelikle şu endişemiz var. Süre uzatımında eğer iş durumu düzeltilirse, işveren işini kendine göre ayarlarsa ben 5 ay çalıştırırım ya da 8 ay gibi çalıştırırım diye endişelerimiz var. Yıl içerisinde 10 ay çalışır ibaresi konulursa bu bizi bir nebze olsun memnun edecek. Cumhurbaşkanımızdan, Başbakanımızdan, bakanlarımızdan, milletvekillerimizden şeker sanayinde çalışan 30 yıl kadro bekleyen işçilerin mağduriyetinin giderilmesini istiyoruz” dedi.

Açıklamanın ardından Şeker Fabrikası işçileri tarafından imzalanan dilekçeler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığına gönderildi.

BABASI İÇİN KADRO İSTEDİ

Sefer Kahraman’ın açıklamasının ardından babası şeker fabrikasında mevsimlik işçi olarak çalışan bir kız çocuğu, Cumhurbaşkanı, Başbakan, bakanlar ve milletvekillerine yazdığı mektubu okudu. Sudenur Gür, “Biz bu ülkenin geleceği olan çocuklar olarak sizlerden sesimizi duymanızı istiyoruz. 25 yıldır kadro bekleyen babalarımızın umudu olacağına inanıyor ve güveniyoruz” dedi. (Çorum/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

4 işçinin can verdiği iskele eksik üretim çıktı

SONRAKİ HABER

Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesinde koronavirüs şüphesi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...