21 Ocak 2018 17:50

Yıldırım'dan medyaya 15 maddelik Afrin talimatı

Medya kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelen Başbakan Binali Yıldırım, gazetecilere Afrin'i nasıl yansıtacaklarına dair talimatlar verdi.

Paylaş

 

Başbakan Binali Yıldırım  Çengelköy'deki Vahdettin Köşkü'nde medya kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi. Yıldırım'ın Afrin'e yönelik operasyona dair medyaya 15 maddelik talimat verdiği bildirildi.

Odatv’de yer alan habere göre toplantıya Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Savunma Bakanı Nurettin Canikli, AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal ve Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay da katıldı.

Yıldırım'ın talimatları arasında operasyonun aynı zamanda IŞİD'e karşı yapıldığının söylenmesi istendi. Oysa Afrin'de IŞİD varlığı bulunmuyor. Yıldırım'ın bir başka dikkat çeken talimatı ise operasyona karşı düzenlenecek eylem ve açıklamalara sansür uygulanması.
 
Başbakan Yıldırım’ın medyaya verdiği 15 maddelik “dikkat edilecekler” listesi şöyle:
 
“* Haber ve yorumlarda bu harekatın tamamen terör örgütlerine yönelik olduğu ve terör örgütlerini etkisiz hale getirmeyi amaçlayıp sivil halkı koruduğunun ön plana çıkarılması
 
* Yabancı haber kaynaklarının özellikle PKK, PYD, YPG, DEAŞ kaynakları üzerinden Türkiye aleyhine yapacağı haberler konusunda dikkatli olunması
 
* Uluslararası haber kaynaklarının Türkiye aleyhine yapacağı haberleri yansıtırken Türkiye’nin milli menfaatlerinin gözetilmesi
 
* Sivillere yönelik saldırı konusunda silahlı kuvvetlerin gösterdiği hassasiyetin hatırlatılması
 
* TSK’nın Afrin’de yaptığı operasyon sadece PKK/PYD’ye yönelik değil DEAŞ’a yönelik olduğunun da ön plana çıkarılması
 
* Özellikle görsel medyada sıcak çatışma bölgesine girerek askerlerin can güvenliğinin ateşe atılmaması
 
* Operasyonun Türkiye’nin yerli ve milli silah üretimi ve kabiliyetiyle olduğunun hatırlatılması
 
* Mehmetçiğin can güvenliğini tehlikeye sokacak görsellere yer verilmemesi, TSK’nın taktik bilgilerinin paylaşılmaması
 
* Karşı taraf adına istihbari bilgi içeren detaylara girilmemesi  
 
* Yurt içinde PKK ve uzantılı siyasi oluşumların Afrin operasyonuna karşı düzenleyeceği eylemler ve açıklamaların ön plana çıkarılmaması
 
* Olası şehit haberleri verilirken titiz davranılması
 
* Yabancı basında yapılan operasyon haberlerinin ulusal basına aynen taşınmaması
 
* Bu operasyona karşı PKK ve PYD’nin TSK’yı ‘işgalci’ gösterme gayreti olduğunu ifade eden Yıldırım, ‘Bilgisi ve tecrübesi olan insanlardan görüş alınabilir’ dedi. Türkiye’ye karşı olumsuz algı yaratacak kişilerden görüş alınmamasını önerdi.
 
* PKK/PYD’nin moralini yükseltecek haberler yapılmaması
 
* Operasyon süresince kamuoyunu bilgilendirmek için hem hükümetin hem AKP’nin görevlendirmiş olduğu Bekir Bozdağ ve Mahir Ünal’la her türlü kanaldan temas kurularak basının doğru bilgiye ulaşması gerektiğini vurguladı.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Almanya’da SPD büyük koalisyona 'Evet' dedi

SONRAKİ HABER

İSFALT'tan 1,5 milyar TL'lik ihale hatası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa