'Aygün serbest bırakılsın, diyalog başlasın'

CHP Milletvekili  Hüseyin Aygün’ün PKK tarafından kaçırılmasının ardından birçok siyasi parti ve demokratik kitle örgütü Aygün’ün serbest bırakılması ve Kürt sorunundaki çözümsüzlüğün ve müzakerelerin başlaması için çağrıda bulundu.HDK: AYGÜN&rsq

HDK: AYGÜN’ÜN KAÇIRILMASI ONAYLANAMAZ BİR TUTUMDUR

Halkların Demokratik Kongresi yaptığı açıklamada: ‘CHP Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün’ün kaçırılması gerilimleri arttıracak bir gelişmenin habercisidir. AKP yetkilileri tarafından yapılan açıklamalar, çözümü değil, şiddeti ve çatışmayı körükleyici içerikte. Aygün, Dersim gibi yıllardır baskı altında olan bir bölgenin milletvekilidir. Dersim katliamının Meclis’te ve toplumda yeniden güncelleşmesi doğrultusunda yaptığı girişimlerle tanınan, Meclis İnsan Hakları Komisyonu’nun üyesi de olan bir milletvekilinin kaçırılması Kürt sorununda çözümü kolaylaştırmaz.’ dedi. Ayrıca açıklamada ‘Hüseyin Aygün’ün kaçırılması onaylanamaz bir tutumdur ve derhal serbest bırakılmalıdır. AKP Hükümeti, ailesinin de talebini dikkate alarak güvenlik güçlerinin Hüseyin Aygün’ün yaşamını tehlikeye atacak girişimlerde bulunmasını engellemelidir.’ denildi.

HBVAKV: AYGÜN'ÜN CAN GÜVENLİĞİNDEN DEVLET VE AKP HÜKÜMETİ SORUMLUDUR

Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez : ‘Aygün'ün can güvenliğinden devlet ve AKP Hükümeti sorumludur. Hükümet bu sorumluluğunu yerine getirmelidir. Hiçbir sorumluluğu yokmuş gibi davranamaz! Hüseyin Aygün'ün bir an önce serbest bırakılması için sağduyu sahibi ve tüm etkili olabilecek kişileri göreve çağırıyoruz.’ dedi.

KENANOĞLU: HALKIN OYLARIYLA SEÇİLMİŞ VEKİL ALIKONULAMAZ

Hubyar Sultan Alevi Kultur Dernegi Baskani Ali Kenanoğlu’da: ‘Hüseyin Aygün' ü kurtarma operasyonları derhal durdurulmalıdır. Çünkü biz bu devletin ‘Hayata Döndürme" operasyonlarının sonuçlarını iyi biliyoruz.’ dedi. ‘Halkın oylarıyla seçilmiş CHP Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün’ün alıkonması kabul edilemez. Hüseyin Aygün TBMM’de muhalif özelliğiyle bilinen ve ötekileştirilenlere kendi siyaset tarzıyla sahip çıkmaya çalışan, bu özelliği nedeniyle de zaman zaman kendi partisinden ve partililerinin de eleştirilerine maruz kalan birisidir. Kürt sorununda demokratik, barışçıl çözümünü, ana dil hakkını savunan ve Uludere v.b. olaylarda Kürt halkının yanında olan seçilmiş bir siyasetçidir.’ diye ekledi.

‘OPERASYONLAR DURDURULMALI’

İnsan Hakları Derneği (İHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ve Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu (FIDH), PKK’liler tarafından kaçırılan CHP Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün’e ilişkin Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde basın açıklaması yaptı. Aygün’ün serbest bırakılmasını isteyen insan hakları örgütleri, ‘Eylemin sivil bir kişiyi hedef almasının ötesinde, halkın oyları ile seçilmiş bir kişiye yönelik olması dikkat çekicidir. Eylem bu yönüyle de şiddetin egemen olduğu günümüz kaos ortamını daha da tırmandıracak tehlikeli gelişmeleri içinde barındırmaktadır’ dedi.

Meclis'e ise şu çağrı yapıldı: ‘Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümü için olağanüstü toplanılmalı ve artık inisiyatif alınmalıdır. Ortadoğu’daki siyasi gelişmeler karşısında Kürt sorununu çözememiş bir Türkiye’nin inisiyatif alma şansı olmadığı görülmelidir.’ denildi.

AKP hükümetine ise: ‘35 yıldır denenen ama sonuç vermediği, aksine ülkeyi bir çatışma ortamına sürüklediği, sürdürülebilir kalıcı bir barış ortamının sağlanması olanaklarını yok ettiği bilinen güvenlikçi politikalardan vazgeçilmelidir. Hükümet zoru başarmalı, barışçıl ve siyasi yöntemlerle kendi Kürt sorunumuzu çözmelidir. Böylesine bir yaklaşım bölgemizdeki diğer ülkeler için de örnek oluşturacaktır. Hüseyin Aygün’ün can güvenliğinin sağlanması bakımından da devam eden operasyonları durdurmalıdır.” Açıklamasıyla diyalogun altını çizdi.

ÖDP: DERSİM’DE İÇ BARIŞI ZEDELEYECEK

ÖDP Genel Başkanı Alper Taş’ın yaptığı açıklamada ise, ‘CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün`ün kaçırılmasını kınıyor, CHP`ye ve Hüseyin Aygün`ün ailesine geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz. Hüseyin Aygün`ün kaçırılması çözümsüzlüğün Kürt sorununu hangi noktaya taşıdığını göstermektedir. Bu eylem aynı zamanda Dersim`deki iç barışı zedeleyecek, birlikte yaşayan Zaza ve Kürt halklarını karşı karşıya gelmesine yol açabilecek bir eylemdir. PKK`ye sesleniyoruz hiçbir girişimi beklemeden Hüseyin Aygün`ü derhal serbest bırakın.’ denildi.

Ayrıca Bölge'de bulunan 13 Bölge Baro'ları Aygün'ün serbest bırakılmasını istedi. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net