Artı Eksi 7 Londra - ‘Kara listeci’ Carillion iflas etti

İşçileri fişlemesiyle gündeme gelen Carillion iflas etti. Carillion’a 2 milyar aktaran hükümet hemşirelerin burslarını kesti.

21 Ocak 2018 14:59
Paylaş

Artı Eksi 7 Londra’da bu hafta, kemer sıkma politikaları ile 100 binlerce insanın hayatını kararttığı için ‘ekonomik katil’ olarak tanımlanan muhafazakar hükümetin pervasızca uyguladığı kesintilerin, gereklilik değil, politik tercih olduğunu doğrulayan haberler var. May’in kamu kaynaklarını peşkeş çektiği şirketlerden Carillion’ın iflası, burslarına son verdiği hemşirelerin istifası ve adalet arayan Grenfell Tower mağdurlarının yürüyüşü ile Britanya Özgürlük İnisiyatifi’nin basın açıklaması Artı Eksi 7 Londra’da.

İŞÇİLERİ FİŞLEYEN CARİLLİON İFLAS ETTİ

İnşaat işçilerini fişleyerek kara listeye alan inşaat firmalarının başında gelen Carillion iflas etti. İngiltere’nin ikinci büyük inşaat şirketi olan Carillion’ın kamu hizmetlerini yürütmek için hükümetten aldığı kontratların toplam miktarı 2 milyar sterlin civarında.

Başta inşaat olmak üzere, devletten aldığı kamu ihaleleri ile İngiltere’de  hastanelerin temizliği, cezaevlerinin bakımı, okulların yemek hizmetleri gibi alanlarda faaliyet yürüten dev firma Carillion iflas etti. Geride 1,5 milyar sterlinlik borç bırakarak iflas eden Carillion, talip olduğu ihalelerle  kamu hizmeti yürütüyordu.

Son zamanlarda yapılan uyarılara rağmen hükümetin ihaleler yoluyla kamu kaynaklarını aktarmayı sürdürdüğü Carillion’ın mağdur ettiği on binlerce işçi hükümetin kendilerine sahip çıkmasını bekliyor. Kamu alanında hizmet vermek için 2 milyar sterlinlik kontrat imzalayan Carillion’ın iflasının ardın muhalefet ve sendikalar kamu servis ve hizmetlerinin özelleştirilmesine son verilmesini talep etti.

Carillion’ın iflasının ardından bir mesaj yayınlayarak, kamu servislerinin özelleştirilmesi, taşeronlaştırılması ve şirketlere peşkeş çekilmesine son verilmesini talep eden İşçi Partisi Lideri Jeremy Corbyn, çağrısını parlamentoda da yineledi. Çarşamba günü Başbakan Theresa May ile karşı karşıya gelen Corbyn; bedelini halkın ödediği hükümet ile şirketler arasındaki ilişkiye son verilerek, kamu alanında faaliyet yürüten şirketlerin kontratlarının iptal edilmesini talep etti. Corbyn’i tüm özel sektöre karşı olmakla itham eden May, İngiltere’de özel sektörün kamudan daha çok istihdam yarattığını dile getirdi.

BİR YILDA 33 BİN HEMŞİRE İSTİFA ETTİ

Bursları kaldırılarak eğitimleri paralı hale getirilen hemşirelik İngiltere’de cazibesini kaybediyor. Bursların kaldırılmasına karşı sayısız gösteri düzenleyen öğrenci hemşirelerin uyarılarını dikkate almayan muhafazakar hükümet, sağlık alanında uyguladığı kesintiler ile hemşireleri meslekten soğutuyor.

Ulusal Sağlık Servisi NHS tarafından sağlanan verilere göre geçen yıl istifa ederek görev bırakan hemşire sayısı 33 bin. Bursların kaldırılması ile paralı hale getirilen hemşirelik, kesintilerden kaynaklı artan iş yükü, düşük ücretler ve çalışma koşullarından dolayı rağbet görmüyor. Hemşirelik burslarını korumak için son iki yıl içinde defalarca sokağa çıkan hemşirelerin, hemşire öğrencilerin, sağlık çalışanlarının, sendikaların ve kampanya gruplarının uyarılarını dikkate almayan sağlık bakanı ve hükümetin yanlış politikalarının bedelini halk ve sağlık çalışanları ödüyor. BBC tarafından yapılan bir inceleme her 10 hemşireden birinin görevi bırakmaya başladığı İngiltere’de geçen yıl Ulusal Sağlık Servisi NHS’ten istifa eden hemşire sayısının, göreve başlayanların sayısından 3 bin daha fazla olduğuna dikkat çekiyor.

Son 7 yıldan beri uygulanan kesintilerin bedelini halkın canıyla ödediğine ilişkin, her gün yeni verilerin ortaya çıktığı İngiltere’de NHS geçen hafta; koridorlarda yaşanan ölümler, servislerde yer olmadığı için ambulanslarda bekletilen acil hastalar, Ocak ayında iptal edilen 55 bin ameliyat ve acil servislerde görev yapan doktorların hükümete uyarıları ile gündeme gelmişti. Süreklileştirilen kesintiler ve özelleştirmeler ile işlemez hale getirilen; doktorların ve hemşirelerin hızla terk ettiği NHS’e sahip çıkmak için sağlık kampanyaları ve Halklar Meclisi 3 Şubat Cumartesi günü Londra’da merkezi bir yürüyüş düzenlemeye hazırlanıyor.

BRİTANYA ÖZGÜRLÜK İNİSİYATİFİ’NDEN KAMPANYA

OHAL ve KHK’lerle yönetilen Türkiye’de giderek artan hak ihlalleri, Britanya’da faaliyet gösteren kitle örgütlerini ortak bir inisiyatif altında birleştirdi. 22 kurum ve kitle örgütünden oluşan Britanya Özgürlük İnisiyatifi çalışmalarını basın açıklaması ile başlattı.

16 Nisan referandumunda Birleşik Krallık’ta yüzde 81,65 ‘Hayır’ oyu çıkaran Britanya Hayır Platformu bileşeni 22 kitle örgütü bir araya gelerek  Britanya Özgürlük İnisiyatifi’ni oluşturdu. Tek adam-tek parti rejimine dur demek için güçlerini birleştiren kurumlar 13 Ocak Cumartesi günü düzenledikleri basın açıklamasıyla OHAL ve KHK’lerle ortadan kaldırılan özgürlüklerin geri alınmasını hedefleyen çalışmalarını başlattı. Londra Toplum Merkezi’nin ev sahipliği yaptığı basın açıklamasını, HDK İngiltere Eş Başkanı Avukat Serpil Ersan okudu. HDP Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk’ün de katıldığı basın açıklamasının girişinde Britanya Özgürlük İnisiyatifi’nin başlattığı kampanyanın talepleri şu şekilde sıralandı:

- OHAL kaldırılsın, KHK’ler iptal edilsin; halklara özgürlük

- HDP Eş Başkanları şahsında ayrımsız tüm siyasi tutsaklara özgürlük

- Ahmet Şık şahsında tüm gazeteci tutsaklara özgürlük

- Hayatın Sesi, Yol, TV10, İMC ve ROJ televizyonları şahsında tüm yasaklı medya kurumlarına özgürlük

- AKP politikalarını eleştirdiği için tutuklanan tüm akademisyenlere özgürlük

Özgürlük, demokrasi ve barış  talebi etrafında birleşen ve mücadele eden kesimlerin AKP iktidarının hedefinde olduğuna vurgu yapılan açıklamada, ortak mücadele için çağrı yapıldı.

‘Tek adam-tek parti rejimine dur demek için, insanlık ve adaletten yana olan herkesin güçlerini birleştirerek mücadeleyi sahiplenmesinin acil bir görev olduğuna dikkat çekilen açıklamada “Demokrasi için Hayır Platformu sürecinde gösterilen ortak mücadele anlayışının bugün de HDP Eş Başkanları, gazeteciler, medya emekçileri, akademisyenler, tüm politik tutsaklar için gösterilmesinin acil ve demokratik bir görev olduğu vurgulanarak barış, adalet ve demokrasiden yana olan kişi, kurum ve kuruluşlar ‘Britanya Özgürlük İnisiyatifi’ne katılmaya davet edildi.

Kamera: Orhan Dil, Evci Bay
Haberler: Orhan Dil
Montaj: Mehmet Göztaş, Rıza Çetinkaya

ÖNCEKİ HABER

Askerlerin üzerine çığ düştü 5 asker hayatını kaybetti

SONRAKİ HABER

Mersin'de Evrensel'in 25. yılı dayanışma etkinliğiyle kutlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa