21 Ocak 2018 12:35

İngiltere’den OHAL’siz bir Türkiye için dayanışma çağrısı

Kısa adı SPOT olan Türkiye Halklarıyla Dayanışma Kampanyası tarafından dün Londra’da düzenlenen konferansta, OHAL’in kaldırılması çağrısı yapıldı.

Paylaş

Arif BEKTAŞ
Londra

Kısa adı SPOT olan Türkiye Halklarıyla Dayanışma Kampanyası tarafından dün Londra’da düzenlenen konferansta, 15 Temmuz’dan sonaraki gelişmeler tartışıldı ve OHAL’in derhal kaldırılmasının demokratikleşme için acilen gerekli olduğuna vurgu yapıldı.

Bir erken genel seçim yapılması durumunda İngiltere Başbakanı olmasına kesin gözüyle bakılan İşçi Partisi Lideri Jeremy Corbyn da konferansa bir mesaj göndererek, Türkiye’deki anti-demokratik ve OHAL uygulamalarını protesto ederek, demokrasi ve insan hakları mücadelesine katkı sunmaktan memnun olacağını belirtti. SPOT Sözcüsü Christine Blower’a gönderdiği mesajda Corbyn, OHAL’in son bulmasını istedi.

Akademisyen ve gazetemiz yazarlarından Ceren Sözeri de bir video mesajla konferansa katılarak destek verdi. Sözeri, İngiliz Konsolosluğunun vize vermemesini de kınadığı mesajında, uluslararası dayanışmayı hissettiklerini ve bunun sürekliliğinin önemine vurgu yaptı.

İngiltere ve Türkiye’den bir çok gazeteci, yazar, politikacı, sendikacı ve kampanya temsilcisinin katıldığı konferansa çok sayıda İngiliz katılımcı dikkat çekti.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Evrensel Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, HDP Milletvekili Hişyar Özsoy, CHP Milletvekili Mehmet Tüm, DİSK Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan, Gazeteci-Yazar Aydın Çubukçu ve Mustafa Yalçıner’in de katıldığı konferansta çok sayıda İngiliz sendikacı, gazeteci, politikacı da konuşmacı olarak katılarak Türkiye halklarıyla dayanışmanın önemine vurgu yapıldı.

‘AFRİN’DEN ELİNİZİ ÇEKİN’

Konferansın başladığı saatlerde, Türkiye’nin Afrin operasyonunun haberinin gelmesi üzerine başta İngiliz sendikacılar olmak üzere, bir çok konuşmacı Afrin’e Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yaptığı askeri operasyonu kınayarak, Erdoğan ve AKP hükümetinin iç politikada puan elde etmek için operasyona başlamasına karşı ortak mücadele edilmesine vurgu yapıldı. 

HDP Milletvekili Hişyar Özsoy, konuşmasına başlarken, Afrin’e hava saldırısı haberini aldığını ve buna karşı demokrasi ve barıştan yana olan tüm demokrasi güçlerinin birleşmesi gerektiğine vurgu yaptı.

CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm de yaptığı konuşmada, 20 Temmuz’da OHAL ilan edilerek bir sivil darbe gerçekleştirildiğini belirterek “OHAL’in mutlaka kaldırılması gerektiğini belirtti. Tüm, Cumhurbaşakanı Erdoğan’ı kastederek, “Hiç bir diktatör sonuna kadar başta kalmamıştır” dedi.

‘SÜRECİ DEĞİŞTİRECEĞİMİZE İNANIYORUM’

İngiltere

Toplam 6 atölye ve iki ana oturumla gün boyu süren konfeansın açılış oturumunda konuşan Evrensel Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat da, 15 Temmuz 2016’dan sonraki süreci anlatarak, demokrasi güçleri, gazeteciler, akademisyenler, politikacılar ve işçiler üzerindeki baskıları anlattı. Polat, 200’den fazla medya organının kapatıldığını, hâlâ 150 gazetecinin tutuklu olduğunu, 6 milyon oy alan HDP eş genel başkanlarının yanı sıra milletvekillerinin ve belediye başkanlarının tutuklu olduğunu, OHAL ilan edilmesinin ardından 52 kişinin de intihar ettiğini hatırlatarak, bütün bu uygulamalarla  tek adam rejiminin derinleştirilmesinin amaçlandığını belirtti. Polat,  “Ama bütün bunlara rağmen umudumuzu yitirmedik” diyerek, “süreci değiştireceğimize inanıyorum” dedi.

Sabah saat 10’da başlayan oturumun ardından atölye çalışmalarına geçildi. Parlamentonun devre dışı bırakılması ve siyasilerin tutukluluğunun konu edildiği atölyenin yanı sıra, gazeteciler, akademisyenler, kadınlar, işçiler ve sendikalar, Kürtler ve Ortadoğu konuları ele alınarak, bundan sonra yapılacaklar üzerine tartışmalar yapıldı. Yapılan tartışmalar ve alınan kararlar konferansın son panelinde tüm katılımcılara duyuruldu.

‘DAYANIŞMAYI BÜYÜTECEĞİZ’

İngiltere Fırıncılar ve Genel Gıda-İş Sendikası (BAFWU) Ulusal Başkanı Ian Hodson, Ulusal Eğitim Sendikası (NEU) Başkanı Louise Regan, Yüksek Öğrenim Elemanları Sendikası (UCU) Başkanı Joanna De Groot da konferanstaki konuşmalarında dayanışma içinde olacaklarını belirtirken, İşçi Partisi Milletvekili David Lammy de, “Türkiye’de bu kadar anti-demokratik uygulama varken, biz de kendi hükümetimiz üzerinde baskı kurarak, Türkiye ile yapılan ticari ve askeri anlaşmaları engellememiz gerekiyor” dedi.

Dayanışmayı arttırmanın önemi üzerinde tartışmaların yapıldığı konferans sonrası yapılacak çalışmaların da planlanmasını tartışan konuşmacılar, SPOT gibi kampanya gruplarına daha fazla destek çağrıları yapıldı.
 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Somalı aileler: Birbirimize ve geleceğimize sahip çıkacağız

SONRAKİ HABER

Adalet Bakanı Gül'e "daha kaç suçlu aramızda?" sorusu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa