21 Ocak 2018 12:24

Somalı aileler: Birbirimize ve geleceğimize sahip çıkacağız

Soma’daki katliamda yaşamını yitiren madencilerin aileleri kendi kurdukları Soma 301 Madenciler Sosyal Yardımlaşma Derneği etrafında bir araya geldi.

Paylaş

Soma’daki katliamda yaşamını yitiren madencileri aileleri kendi kurdukları dernek etrafında bir araya geldi. Kendilerini acıların biraraya getirdiğini belirten aileler bu şekilde acıyı bala çevirdiklerini ifade ettiler. 
Soma’da 13 Mayıs 2014’te meydana gelen katliamda eşlerini, çocuklarını yitiren aileler bir araya gelerek dernek kurdu. Soma 301 Madenciler Sosyal Yardımlaşma Derneğinin açılışı ailelerin yoğun katılımı ile dün Soma Şoförler ve Otomobilciler Odası’nın ikinci katındaki yerinde gerçekleşti. 

Açılışta konuşan Dernek Başkanı İsmail Çolak, derneği kurmakta çok geç kaldıklarını ifade ederek herkese hayırlı olmasını diledi. Çolak, 13 Mayıs 2014’te, evine 3 kuruş ekmek parası getirmek için yerin yüzlerce metre altına girip çok zor şartlar, baskılar altında çalışıp hayatını kaybeden bütün işçileri rahmetle anarak başladığı konuşmasında,“Hayatını kaybeden işçilerin aileleri olarak derneğimizi kurmamızın tek amacı hiçbir kurum ve kuruluşa bağlı kalmadan 301 canımızı unutmamak, unutturmamak ve ebediyen yaşatmaktır. Babasız kalan yüzlerce yetim çocuğumuza iyi bir gelecek sağlamaktır. Eşsiz kalan kadınlarımıza, evlatsız kalan anne ve babalarımıza destek olmaktır” dedi. 

Devletten özel sektöre, sendikadan işverene kadar hiçbir yetkilinin sorumluluklarını yerine getirmemesi yüzünden 301 canlarını yitirdiklerini dile getiren Çolak herşeyin ortada olamasına rağmen 44 aydır davalarının sonuçlanmadığını hatırlattı. 

Çolak, tek temennilerinin dünyada ve ülkede ölümlerin bu kadar ucuz, hayatların bu kadar değersiz olmaması olduğunu belirterek, “Bugün bize inanan, bizimle olan herkese canı gönülden sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz” dedi. 

Açılışa katılan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Fevzioğlu da, hazırladıkları bilirkişi raporu ile, çok basit tedbirlerin alınması durumunda bir canın bile kaybedilmeyeceğini ispatladıklarını dile getirerek, “Buradakiler daha fazla servet yapmak isteyenlerin mağduru oldu, birilerinin ölçüsüz para kazanma hırsını madenciler canlarıyla ödediler. 301 şehidimiz mahkeme kayıtlarındaki TC. kimlik numaralarından isimlerden ibaret değildir, onların yaşanacak hayatları vardı. Bu hayatların onların elinden gasp edildiğini unutturmayacağız. TTB olarak 33 evladımızı anaokulundan üniversiteye kadar okutuyoruz. 301’in evlatları Türkiye’yi değiştirecektir” dedi.

Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesildi. Açılışa Soma, Kınık, Kınık’ın Elmadere Köyü ve Bergama’dan çok sayıda aile katıldı. 

‘KORUKTAN BAL YAPTIK’

Açılışa katılan ailelerden Durmuş Çıdar, kaybettikleri çocuklarının anısına önemli bir iş yapıldığını ifade ederek, “Bir daha böyle bir şeyin yaşanmaması için çalışan çocuklarımızın örgütlü olması, emekçilerin birbirlerine saygılı olması, birlik ve beraberlik içinde olması gerekli. Ailelerin birbirlerine destek olması, beşeri ilişkilerin iyi tutulması lazım. Artık 301 aile bir olduk. Acılı aileler olarak yanyana geldik. Koruktan bal yaptık. Bunun için iyi oldu” dedi. 

Derneğin kurucularından Naciye Kaya, artık birilerinin gölgesi altında olmak istemediklerini vurgulayarak, “Kendi derneğimiz olmalı,‘kapısında 301 maden şehidi derneği yazmalı’ dedik. 2-3 ay önce birkaç aile toplandık, dernek kuralım artık dedik. Diğer ailelerle görüşüldü önce, fikirleri alındı. Sonra yer araştırması oldu. En azından toplantılarımızı yapabileceğimiz bir yer olacak. İlerleyen zamanda kadınların çocuklarını bırakabileceği bir oyun odası, kreş vb. bir yer oluşturabiliriz. Aileler arasında maddi ve benzeri sebeplerden kopukluk olması kötü. Bu dernek onları toparlaması açısından önemli. Ulaşabildiğimiz ailelerden fotoğrafları istedik. Ulaşamadıklarımızınkileri internetten indirdik. Mahkemeye gelmeyenler fotoğraf verme taraftarı da değil. Bu dernek hepimizin. Ailelere davaya, derneğimize sahip çıkalım diyoruz. Davaya katılımı arttırmak istiyoruz” dedi. 

Kaya Soma halkının ve halen çalışmakta olan madencilerin derneğe sahip çıkmasının önemli olduğunu dile getirdi. 

Gülten Kavas da kurucu aileler olarak yer için Kaymakam ve Belediye Başkanı ile görüştüklerini kendilerine geçici olarak burasının gösterildiğini belirterek, “Her şeyini kendi ellerimizle yaptık. Mahkemeye ilk giderken ‘ölmek var dönmek yok’ demiştim. Derneğimizle ilgili de ‘ölmek var dönmek yok’ diyorum. Kimsesiz çocukları okutmak, ihtiyacı olanlara yardım etmek, düşeni kaldırmak için kurduk. Biz yandık, bundan sonra madende çalışanlar ölmesin, çocuklar babasız, kadınlar eşsiz kalmasın diye bu derneği kurduk. Eğer Soma’da duyarlı madenci varsa herkesi davet ediyoruz. Sadece madenci için de değil burası herkese açık” dedi.(Manisa/EVRENSEL)
 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İktidar medyası, savaş merkezi gibi çalışıyor

SONRAKİ HABER

Marmara Bölgesi'nde öğleden sonra yağmur ve sağanak uyarısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa