21 Ocak 2018 16:32

Hazine Afrin için önceden hazırlık mı yaptı?

CHP’li Zülfikar İnönü Tümer, 2017 yılında ihtiyaç üstü gerçekleşen borçlanmanın arkasında Afrin için önceden yapılan hazırlığın olup olmadığını sordu.

Hazine Afrin için önceden hazırlık mı yaptı?

Paylaş

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Hazine’nin 2017 yılında ihtiyaç üstü borçlanmasının arkasındaki nedenin Afrin için önceden yapılan hazırlıkların olup olmadığını sordu.

“Hazine, borçlanmada yasal limitlerin dışına çıktı” diyen Tümer,“Hazine, Afrin için hazırlık mı yaptı?” diye sordu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu Üyesi Zülfikar İnönü Tümer, Hazine’nin ihtiyaç üstü borçlanmasının arkasındaki nedenleri sorguladı.

2017 mali yılı bütçe açığının 47 milyar lira olarak açıklanmışken, aynı yılın Hazine nakit açığının 60 milyar lira ve net hazine borçlanmasının da 82 milyar lira olduğunu ifade eden Tümer, Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi sundu.

Hazine’nin 2017 yılında ihtiyaç üstü borçlanmasının arkasındaki nedenin 2018’in hemen başında gerçekleşen Afrin operasyonu nedeniyle savunma harcamalarında öngörülen artış ve bunun için yapılan hazırlık aşaması olabileceğine dikkat çeken Tümer’in yanıtlandırılmasını istediği sorular şöyle:

“1) 2017 Mali Yılı bütçe açığı 47 milyar TL olarak açıklanmışken, aynı yılın Hazine nakit açığının 60 milyar TL ve net Hazine borçlanmasının 82 milyar TL olmasını nasıl açıklıyorsunuz?

2) Özellikle Hazine net borçlanmasındaki yükseklik acaba geçmiş yıl emanetlerinin çözülmüş olmasından mı kaynaklanmaktadır? Yoksa Hazine Müsteşarlığı 2018 yılında borçlanma maliyetlerinin yükseleceğini öngördüğü için mi önceden borçlanma yoluna gitmiştir?


3) Hazine'nin 2017'de ihtiyaç üstü  borçlanmasının arkasındaki neden, 2018'in hemen başında planlanan Suriye-Afrin operasyonu nedeniyle savunma harcamalarında öngörülen artış ve bunun için hazırlık yapmak olabilir mi?

4) Hazine net borçlanma tutarı, bütçe ile verilen borçlanma yetkilerine ek olarak yasa yoluyla alınan ek borçlanma limitlerinin de dışına çıkmamış mıdır?” (Adana/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

Afrin operasyonunda 2. gün: Kara harekatı başladı

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun'dan tehlikeli açıklar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa