20 Ocak 2018 17:53

Kroman Çelik grev yasağını tanımayacak

Birleşik Metal-İş Merkezi MESS’in 3 yıllık sözleşme ve yüzde 6.4 zam dayatmasının asla kabul etmeyeceğini açıkladı.

Paylaş

Birleşik Metal-İş Merkezi Toplu İş Sözleşmesi (TİS) Komisyonu dün toplanarak MESS’in 3 yıllık sözleşme ve yüzde 6.4 zam dayatmasının asla kabul etmeyeceğini duyurdu, bir dizi eylem kararı aldı. Toplantının ardından, komisyonda yaptığı konuşmanın görüntüsünü sosyal medyadan yayımlayan Kroman Çelik İşyeri Baştemsilcisi Temel Özcan, “Grev yasaklarını sendikamızın tanımayacağını umuyoruz. Olur ki grev yasaklarını sendikamız bir şekilde derse ki ‘Devlet çalıştırmıyor. Yapacak bir şey yok, gelin çalışın’ derlerse biz Kroman Çelik olarak greve devam edeceğiz. İçeride çalışmayarak, isteklerimizi alana kadar devam edeceğiz”  dedi. 

GÜN BUGÜNDÜR

Komisyondaki konuşmaların hemen hepsinin aynı olduğunu, 3 yıllık sözleşmeyi kesinlikle kabul etmediklerini belirten Özcan, “Bunu başkanlarımız da söylüyor. Kıdem farkı bizler için çok önemli. Yıllardır sömürücü sermaye ile mücadele edilmiştir, bugün de edilmelidir diyorum. Gün bugündür. Yeni 15-16 Haziranların yaşanmasının tam zamanıdır” dedi. 

En kısa zamanda grev kararı alınması gerektiğini söyleyen Özcan, grev kararının uygulanacağı tarihe kadar günlük ve saatlik duruşlar istediklerini belirtti. Cuma günü yürüyüşlerine de değinen Özcan, şöyle devam etti: “Gündüz vardiyasında yapılmaya devam edilsin ancak 16.00-24.00 girişlerinde de ‘Cuma Yürüyüşleri’ yapalım. Kalabalık olsun. En azından bir üretim kaybı olsun.” 

Grevin yasaklanma ihtimaline de değinen Özcan, “Grev yasaklarını sendikamızın tanımayacağını umuyoruz. Öyle söyleniyor. Olur ki grev yasaklarını sendikamız bir şekilde derse ki ‘Devlet çalıştırmıyor. Yapacak bir şey yok, gelin çalışın’ derlerse biz Kroman Çelik olarak greve devam edeceğiz. İçeride çalışmayarak, isteklerimizi alana kadar devam edeceğiz” diye konuştu. 

TEMSİLCİLER ÇALIŞMASIN

Temsilcilerin de bugünden itibaren çalışmaması gerektiğini söyleyen Özcan, “Bizim çalıştığımız şirkette 4 tane fabrika var. Ben açık konuşayım yoruluyorum. Yani arkadaşlarımın bana yardımcı olması lazım. Olmuyor anlamına da gelmez. Sonuçta bir işleri var. Hem işlerini yapmaya çalışıyorlar hem de gelip bizlere yardım etmeye çalışıyorlar” diye konuştu.

Özcan, toplantı sonrası yaptığı bir başka paylaşımda ise şunları söyledi: “2017-2019 grup toplusözleşmesi neticesinde çıkacağımız grev tarihimiz (grev uygulama tarihi) 22 Ocak 2018 pazartesi günü sendika genel merkezi tarafından açıklanacaktır. tüm Türkiye işçi sınıfına hayırlı olsun.” (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Benin’de kamu emekçilerinin greve çıkması yasaklanıyor

SONRAKİ HABER

Birleşik Krallık’ta yapılacak seçimlerde sermaye tedirgin

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa