20 Ocak 2018 17:44

Benin’de kamu emekçilerinin greve çıkması yasaklanıyor

Türkiye’de OHAL bahanesiyle çok sayıda grev yasaklanırken, grev hakkında göz diken bir diğer ülke de Batı Afrika ülkesi Benin oldu. 

Paylaş

Dünyanın birçok ülkesinde işçi ve emekçilerin grev hakkına yönelik saldırıların hız kazanması dikkat çekiyor. Yunanistan’da greve çıkmayı zorlaştıran yasa işçileri ayağa kaldırırken, İsveç’te liman işçilerinin grev hakkını engellemek için hükümet yasa tasarısı hazırladı. Türkiye’de OHAL bahanesiyle çok sayıda grev yasaklanırken, grev hakkında göz diken bir diğer ülke de Batı Afrika ülkesi Benin oldu. 

Benin hükümeti, geçtiğimiz ay hazırladığı yasa tasarısıyla kamu hizmetinin genel statüsünü değiştirdi. Değişiklikle birlikte sağlık, adalet gibi kamu sektörlerinde çalışan emekçilerin yanı sıra polis ve askerlerin greve çıkmaları yasaklandı. Yasanın yürürlüğe girmesi için anayasa mahkemesinin onayı bekleniyor. 

Benin Devlet Başkanı  Patrice Talon ise yasayı, “Ülkenin ekonomik kalkınması için zorlu seçimlerin yapılması gerektiği” iddiasıyla savunurken, kamu emekçilerin grev hakkının yasaklanması başta Benin İşçileri Sendikal Konfederasyonu (CSTB) olmak üzere emekçiler içinde ise büyük tepkiyle karşılandı. Benin medyasına konuşan CSTB Genel Sekreteri Adolphe Houssou, iktidarın “otokratik diktatörlüğüne” karşı tüm Benin işçilerinin greve gitmesi gerektiğini söyleyerek yasaya karşı çıktı. 

GREV YASAĞINA KARŞI GREVİ DE YASAKLADILAR

Öğretmenler ve yargı çalışanları son bir ayda birkaç defa iş bırakarak yasayı protesto ettiler. 

4 Ocak Perşembe günü ilk olarak “hakimlere grev yasağı” getiren maddenin onaylanması üzerine Benin Hakimlerin Ulusal Birliği Sendikası (Unamab) 8 Ocak’ta grev çağrısı yaptı. Cuma’ya kadar bir grev çağrısında bulundu. Ancak yasa daha onaylanmamış olmasına karşın hükümet hakimlerin grevini yasakladı. 

Son olarak geçtiğimiz salı, çarşamba ve perşembe günleri Cotonou kentinde devlet memurları iş bırakarak grev hakkını yasaklayan yasanın geri çekilmesini talep ettiler. 7 sendikanın çağrısıyla üç gün iş bırakan sağlık ve yargı emekçileri çarşamba günü ayrıca kitlesel bir de yürüyüş yaptılar. 

News24’ün haberine göre ülkenin ticari başkenti sayılan Cotonou’da üç gün boyunca okullar ve sağlık klinikleri kapalı kaldı.  

ANAYASA MAHKEMESİ REDDEDEBİLİR

Mahkeme çalışanlarının sendikal liderlerinden Kuassi Cakpo Besse, AFP’ye yaptığı açıklamada, anayasa mahkemesine yasayı reddetme çağrısında bulundu, “Eğer mahkeme yasayı onaylarsa bu karara da karşı çıkmak zorunda kalacağız. Grev hakkını korumak için her türlü mücadeleyi vereceğiz” dedi. Benin medyasına göre mahkemenin “değişiklik” talep ederek yasayı geri gönderme olasılığı yüksek.

Öte yandan Benin’de son yasal düzenlemenin öncesinde de, kendisi de eski bir “pamuk sanayisi patronu” olan Benin Devlet Başkanı Patrice Talon’un eğitim ve sağlık alanlarındaki neoliberal reformlarına karşı protestolar yapılıyordu. Talon, nisan 2016’da devlet başkanı seçildi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gözaltına alınan Gazeteci Karagöz, serbest bırakıldı

SONRAKİ HABER

Fransa'da genel greve devam çağrısı yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa