20 Ocak 2018 16:59

'Afrin operasyonunun faturası halka çıkacak'

Dokuz Eylül Üniversitesinden ihraç edilen akademisyen Aydın Arı Afrin operasyonun ekonomik sonuçlarını yorumladı.

Paylaş

Ahmet KANBAL

Türkiye’nin olası Afrin operasyonunun ekonomik sonuçlarını yorumlayan Dokuz Eylül Üniversitesinden ihraç edilen Ekonomist Aydın Arı, ekonomi göstergelerinin savaşı kaldıracak güçte olmadığını söyledi ve bir müdahale olursa, savaşın yükünün halka kesileceği ifade edildi. 

Türkiye’nin Afrin’e yönelik saldırısını Dokuz Eylül Üniversitesinden (DEÜ) “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza attığı için ihraç edilen Araştırma Görevlisi Ekonomist Aydın Arı değerlendirdi. Hükümetin tavrını “Siyasi bir güç gösterisi” olarak yorumlayan Arı, Musul ve Rakka operasyonları sırasında da hükümet sözcülerinin benzer söylemlerde bulunduğunu hatırlattı.  

Müdahalenin kötü giden ekonomiyi daha da olumsuz etkileyeceğini vurgulayan Arı, şöyle dedi: “Yapılan açıklamalarla birlikte döviz kurunda, borsada hareketlilik var. Faizler biraz daha geç etkilenebilir ama hazine bonosu faizlerinde hareketlilik var. Sonuçta bütün finansal araçlar, finansal sistem bu tür politik manevralara çok duyarlıdır. Dolayısı ile o finansal hareket içinde kalıcı bir hareketlilik olduğunu düşünmüyorum ama bir şekilde finansal sistem bu tür haberleri getiriye dönüştürmeye çalışıyor. Efrin’e ilişkin planlar boş çıktığında tüm bu finansal araçlar yerli yerin oturacaktır ama bu Türkiye için geç olabilir.” 

‘EKONOMİ, MÜDAHALEYİ KALDIRACAK GÜÇTE DEĞİL’

Arı, savaşın yükünün vergi ödeyen vatandaşlara yükleneceğini hatırlatarak şunları söyledi: “Yıllardır Türkiye’de bütçe yoksulların haklarını korumaya dönük hazırlanmıyor. Tamamen savaş odaklı hazırlanıyor. Eğitim, sağlık ve yoksullara aktarılması gereken bütçe güvenlik politikalarına harcanıyor. Dolayısı ile küçük bir güvenlik meselesi için belki bu ekonomi ayakta kalır ama Efrin’e müdahale durumunda ortaya çıkacak savaş pek de öyle basit ve kısa süreli bir savaş olmayacaktır. Dolayısı ile Türkiye ekonomisi mevcut göstergeler kapsamında uzun soluklu bir savaşı ya da askeri müdahaleyi kaldıracak güçte değil. Bunu görmemek mümkün değil. Türkiye ekonomisi için böyle bir şans yok. Ekonomi çok zayıf. Böyle bir maceraya atılmayacaktır. Ama atılmaları durumunda da Türkiye ekonomisi için çok daha ciddi sorunların ortaya çıkacağını görebiliriz.”

Adil, demokratik, barışçıl adımlar atılması gerekiyor. Yıllardır Türkiye için en doğru olanın Kürtlerle ve Ortadoğu ve Kafkas halkları ile daha barışçıl adımların atılması gerekiyor. Sadece ekonomisi için değil, tüm sorunların ortadan kalkması için bunun yapılması lazım. Belki küresel kapitalizm ve emperyalizm engel oluyor ama politikaya talip olanların tercihleri burada etkili oluyor. Türkiye’nin yapması gereken önce ekonomik anlamda daha eşit bir bütçe oluşturmak ve barışçıl politikaları hayata geçirmek olmalıdır.”  (İzmir/MA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Eğitim sorunlarının halkla paylaşılması uygun bulunmadı

SONRAKİ HABER

Lübnan'da yol kapatma eylemine açılan ateş sonucu bir kişi öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa