20 Ocak 2018 16:49

Eğitim sorunlarının halkla paylaşılması uygun bulunmadı

Aydın Valiliği, Eğitim Sen Aydın Şubesinin yaptığı 2017-2018 eğitim-öğretim yılı değerlendirmesini 'uygun değildir' diyerek yasakladı.

Paylaş

Eğitim Sen Aydın Şubesinin, İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın ve kamuoyu ile paylaşmak istediği 2017-2018 eğitim-öğretim yılı 1. Yarıyıl değerlendirmesi, Aydın Valiliği tarafından ‘uygun bulunmadı’ denilerek yasaklandı.

Konu ile ilgili sendika binasında basın toplantısı düzenleyen Eğitim Sen Aydın Şube Başkanı Kadir Özdemir, eğitim sisteminin ciddi anlamda alarm verdiğini belirterek, yasaklamaya tepki gösterdi. Özdemir, “Milyonlarca öğrenci ve velisinin her gün bizzat yaşadığı, bilim dışı müfredat değişiklikleri ile yapboz tahtasına çevrilerek sürekli değiştirilen sınav sistemlerinin neden olduğu eğitim sorunlarını, Aydın Valiliği kimden gizlemeye çalışıyor?” diye sordu. 

“Eğitimde yaşanan ve yapısal hale gelen sorunlar her ne kadar saklanmaya çalışılsada, eğitim sorunu halkın en temel gündemini oluşturmayı sürdürmektedir” diyen Özdemir: “Çocuklar eğitim hakkından eşit koşullarda yararlanamamış, çocuk yaşta evlenmeyi özendiren düzenlemeler yapılmış, çocuk işçiler sorunu büyümüş, okullarda, yurtlarda, kurslarda çocuklara yönelik cinsel istismar ve şiddet vakaları artmıştır. Eğitimde ve toplumsal yaşamda yaşanan çocuk istismarının üzerini örtme çabalarına rağmen, geçtiğimiz dönemde cinsel istismar ve cinsel saldırıların artmasına yol açacak yasal düzenlemeler gündeme gelirken, kadına ve çocuğa yönelik çok sayıda taciz ve tecavüz olayı yaşanmıştır. Yoksul, emekçi ailelerin çocukları başta olmak üzere, kız çocukları, kırsal kesimde yaşayan çocuklar; eğitim hakkından eşit koşullarda yararlanamamış, önemli bir bölümü dini vakıf ve derneklerin kucağına itilmiştir.  Bölgesel, cinsel, sınıfsal vb. eşitsizlikler, anadilinde eğitim gibi en temel sorunlar iktidarın çözmek bir yana daha da derinleştirdiği temel sorunlar olarak eğitim sisteminin öncelikli gündem maddesi olmayı sürdürmüştür” dedi.
Hükümetin eğitimin temel sorunların yönelik çözüm değil,çözümsüzlük politikası yürüttüğünü söyleyen, OHAL dayanak yapılarak kamudan ihraç edilen toplam eğitimci sayısının, darbeye karışmak iddiasıyla ihraç edilen asker ve polis sayısından fazla olduğuna dikkat çeken Özdemir: “Asıl darbenin eğitime ve eğitim emekçilerine yapıldığını göstermektedir. Siyasi iktidarın eğitim alanında, büyük ölçüde kendi siyasal-ideolojik hedefleri doğrultusunda yaptığı değişiklikler, başta öğrencilerimiz, öğretmenler, eğitim emekçileri ve veliler olmak üzere, toplumun geniş kesimlerini her zamankinden daha çok etkilemiştir. Okullarda yaşanan yoğun dinselleşme ve eğitimi ticarileştirme uygulamaları okullarımızı eğitim yuvası olmaktan uzaklaştırmıştır. 2017-2018 eğitim öğretim yılının ilk yarısında yaşananlar, MEB’in eğitimin yapısal sorunlarına yönelik somut ve çözüme dayalı politikalar geliştirmek gibi bir derdinin olmadığını göstermektedir. Okulların eğitim kurumu olmaktan adım adım uzaklaştığı, öğrencilerin yarış atı gibi sınavdan sınava koştuğu, öğretmenlerin düşük ücretle, esnek, güvencesiz ve angarya çalışmaya zorlandığı, siyasal kadrolaşmanın zirve yaptığı, farklı dil ve kimliklerin dışlandığı, eğitimin zaten sorunlu olan niteliğinin daha da kötüleştiği bir eğitim sisteminin sağlıklı nesiller yetiştirmesi mümkün değildir” dedi.

“Eğitim sisteminde iktidar eliyle gerçekleştirilen dönüşüm, elbette ülkedeki ekonomik, toplumsal ve siyasal koşulların gelişiminden ayrı ve bağımsız değildir” diyen Özdemir sözlerini şöyle sürdürdü: “Her geçen gün daha fazla piyasa ilişkileri içine çekilen, okulöncesinden üniversiteye kadar bilimin değil, dini inanç sömürüsünün referans alındığı bir eğitim sisteminde eğitim ve bilim emekçilerinin, öğrenci ve velilerle birlikte kamusal, bilimsel, demokratik, laik ve anadilinde eğitim hakkı için mücadelemizi tüm emek ve demokrasi güçleri ile birlikte omuz omuza sürdüreceğimiz bilinmelidir.” (Aydın/EVRENSEL) 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

AKP’li Şahin: Abdullah Gül şimdi adeta bir yezitbaşı gibi

SONRAKİ HABER

Kubilay: Tutak’da yasadışı işler yapılmıyorsa neden HDP heyetine izin verilmiyor?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa