20 Ocak 2018 15:04

304. hafta F oturması: Gürbüz Topçu serbest bırakılsın

İnsan hakları savunucuları, 'F Oturumu'nun 304'üncü haftasında hasta tutuklu Gürbüz Topçu'nun serbest bırakılmasını istedi.

Paylaş

Hasta mahpusların serbest bırakılması için İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen F oturmasının 304. haftasını geride bıraktı. İnsan hakları savunucuları bu hafta da hapishanelerden gelen tek tip elbise, süngerli oda, kimlik taşıma, cinsel saldırı, işkence ve kötü muamele uygulamalarına ilişkin yayınlanan haberlere değindi.

İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu’nun Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirdiği 304. hafta F oturmasında, “Gürbüz Topçu serbest bırakılsın”, “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın” pankartları açılarak, “Onursuz arama işkencesine son”, “OHAL işkencesine son”, “Tedavi haktır engellenemez”, “Tecrit işkencesine son”, “İnsan haklarıyla insandır”, “Tek tip elbiseye hayır”, “Tek tipleşmeye hayır” sloganları atıldı. 
Hapsihane Komisyonu adına konuşan Muharrem Kurşun tek tip elbiseye karşı seslerini yükseltmeye devam edeceklerini söyledi. 

SÜRGÜN SEVKLER ARTTI

304. hafta basın açıklamasını Emine Küçükbumin okudu. Hapishanelerde her gün yeni saldırı haberleri geldiğini söyleyen Küçükbumin, bu saldırıları tek tip elbise, süngerli oda, kimlik taşıma, cinsel saldırı, işkence ve kötü muamele uygulamaları olarak sıraladı. Son üç aylık dönemde sürgün sevklerin arttığına dikkat çeken Küçükbumin, sürgün sevklerle birlikte birçok hak gaspı ve ihlalinin yapıldığını da belirterek, “Sürgün edilen mahpuslar havasız ringlerde götürülüyorlar, eşyaları ‘daha sonra getirilecek’ denilerek götürülmüyor, ilaçları verilmiyor, uyduruk gerekçelerle keyfi disiplin cezaları veriliyor” dedi. 

‘HAPİSHANE İDARESİ MAHPUSLAR ADINA DİLEKÇE YAZIYOR’

Hapishane idarelerinin keyfi uygulamalar yaptığını belirten Küçükbumin, “İzmir Kırıklar 1 Nolu F Tipinde ağır hasta mahpus Vefa Kartal’ın suç duyurusunda bulunduğu dilekçelerini hapishane idaresi ilgili makamlara göndermemiş. Bunun üzerine Vefa Kartal açlık grevine başlamış. Bunu belirterek bir dilekçe daha yazmış. Savcılığa çağırmışlar. Savcı Vefa Kartal’a bir dilekçe göstererek ‘Sen sağlık sorunları nedeniyle açlık grevinde değil misin’ diye sormuş. Hapishane idaresi Vefa Kartal’ın verdiği dilekçeyi yırtıp atmış ve kendileri bir dilekçe yazarak savcılığa iletmişler” dedi. Küçükbumin söz konusu uygulamaların, mahpusların yaşadıkları ihlalleri bildirememelerine ve hapishane idarelerinin mahpuslar adına yazacakları dilekçelere soruşturma açıp, ceza uygulayabilecekleri anlamına geldiğini söyledi.

‘HASTA MAHPUSLAR TEDAVİ EDİLMELİ’

Hasta mahpus Gürbüz Topçu’nun durumuna da değinen Küçükbumin, Topçu’nun kafasının sol tarafında aldığı mermi sonucu sol gözünü kaybettiğini, sol omuzundan aldığı mermi nedeniyle kemiklerini  zarar gördüğünü, kolunu hareket ettirmekte zorlandığını, ayaklarının da benzer durumda olduğunu ve üç kez ilaç verilerek beyninin uyuşturulduğunu, o şekilde sorguya alındığını ve yaşamını kaybetme noktasına geldiğini anlattı. Yaralı halde tutuklanıp Elazığ 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Hapishane'sine getirilen Topçu’nun hapishane yönetimi tarafından tekli hücreye konulduğunu aktardı. Topçu’nun günlük yaşam faaliyetlerini karşılamakta zorlandığını ifade eden Küçükbumin, “Topçu gönderdiği mektupta, yaşam tecriti uygulandığını, üç kişilik hücreye geçme talebinin de karşılanmadığını söylemiş. Topçu, sağ gözünün bulanıklaştığını ve göz ameliyatının yapılması gerektiğini, zaman zaman bilinç kaybı yaşadığını anlatmış. Hasta mahpusların tedavilerinin önündeki engeller kaldırarak tedavi edilmeli ve serbest bırakılmalıdır” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

KESK İzmir: Demokrasi ve ek zam istiyoruz

SONRAKİ HABER

Yargı: Mülteciler vekaletnamesiz avukat hizmeti alabilir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...