20 Ocak 2018 12:33

'Solcular şeytan topluluğu' diyen kitaba tepki

Kocaeli'de 'Sağcılar Allah topluluğu, solcular şeytan topluluğu' ifadelerinin yer aldığı kitabın dağıtılmasına eğitim sendikalarından tepki geldi.

Paylaş

Damla ULUDAĞ
Kocaeli

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ‘kitap okuma alışkanlığı kazandırmak’ için başlatılan projede “Sağcılar Allah topluluğu, solcular şeytan topluluğu” ifadelerinin yer aldığı kitabın dağıtılmasına tepkiler sürüyor.

“Diriliş Nesli’nin Amentüsü” adlı kitap Kocaeli Valiliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından imzalanan protokol ile okullarda dağıtılmıştı. Eğitim sendikaları, tüm özel ve resmi lise ve ortaokul öğrencilerini kapsayan projeye, ayrımcılığa ve çatışmaya neden olacağı kaygısıyla karşı çıkıyor.

EĞİTİM SEN: ÖTEKİLEŞTİRMEK DEĞİL BİRLEŞTİRMEK HEDEFLENMELİDİR

“Kitap okuma kampanyası” diye adlandırılan bu projede eğitimcilerin bu projenin içeriğine dair hiçbir bilgisinin olmadığını belirten Eğitim Sen Gebze Şubesi Yürütme Kurulu Ervensel’e yaptığı açıklamada “Bahse konu olan bu kitabın içeriğinde Talim ve Terbiye Kurulu’na göre birçok sakıncalı alan bulunmakta… Sezai Karakoç’un bu proje kapsamında 5 kitabının okutulacağının bilgisini de aldık. Bu kitaplarla belirli insanlara rant sağlanırken aynı zamanda çocuklarımızın gelecekleri de karartılıyor. Bu içeriklerin bulunduğu kitaplar çocuklarda ciddi tahribatlara neden olabilir. Son dönemlerde gerçekleştirilen bu protokollerde bilimsel hiçbir çalışma ürünü bulunmuyor. Tamamına yakını belli bir ideolojik politik kat üzerinden ilerliyor ve okullardaki eğitimciler bu süreçlerin bir parçası olamıyor. Biz Eğitim Sen olarak üreten, birleştiren bir eğitim sistemi istiyoruz. Bu ve bunun gibi bütün dayatmalara sonuna kadar karşı duracağız. Yetkilileri çocuklarımızın geleceğini karartmak isteyenlere karşı da göreve çağırıyoruz” dedi. 

EĞİTİM İŞ: KİTAP TOPLATILSIN, GEREKLİ SORUŞTURMA YAPILSIN

Eğitim İş Gebze Şubesi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne kitapların toplatılması için dilekçe verdi. Eğitim İş Şube Başkanı Bülent Metin yaptığı açıklamada, “Diriliş Neslinin Amentüsü adlı eserin 13. Sayfasında yer alan, “Kur’an’da sağcılar Allah topluluğu, solcular şeytan topluluğu olarak  vasıflandırılmıştır” ifadeleri ile laik eğitim sistemine aykırı ve dini duyguları çarpıtan bunun üzerinden gençlerimizin ayrışmasına ve çatışmasına yol açabilecek, halkı kin ve düşmanlığa  tahrik ve aşağılama  ifadeleri içerdiği açıkça görülmektedir. Kitapların tüm il genelinde toplatılarak sorumlular hakkında gerekli soruşturmanın yapılmasını istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

KİTAPTA NELER YER ALIYOR?

Diriliş Nesli’nin Amentüsü’nde her türlü ayrıştırmanın ve ötekileştirmenin parçalarını görmekteyiz. Diriliş yayınlarından çıkan 60. baskının 13. sayfasında “İşte bu anlamda sağcıyım. Batılı anlamda sağcılık, solculuktur benim gözümde. Ya da solculuktan farksızdır. Kapitalizm, benim gözümde solun bir yüzü, komünizm öbür yüzüdür. İnsan olan derim tükürsün ikisinin de suratına... Solcular, gerek başkalarını sömürmeleriyle, gerek insanların muhtaç oldukları gerçek barışı doğrudan doğruya veya dolaylı olarak yıkmakla toplumların çürümesine, insanların red ve isyanın pençesine düşmelerine sebep olurlar. Kin ve öç tohumunu ekerler. Silâhları propagandadır. Ne kadınlara, ne yaşlılara, ne yoksullara, ne öksüzlere acırlar. Gözlerine kan bürümüştür.”

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Galatasaray'ın yeni başkanı Mustafa Cengiz oldu

SONRAKİ HABER

Batı Şeria ve Gazze'de binlerce kişi Trump'ın işgal planına karşı sokağa çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa