20 Ocak 2018 00:41

Kanserin 8 çeşidini tespit eden yöntem geliştirildi

ABD’de bulunan Johns Hopkins Üniversitesinde çalışma yürüten bilim insanları, kanserin sekiz farklı çeşidini tespit eden bir yöntem geliştirdi.

Paylaş

Bilim insanları tıbbın en büyük hedeflerinden biri olan herkese uygulanabilecek kan testiyle kanseri teşhis etmeye bir adım daha yaklaştı. ABD’de bulunan Johns Hopkins Üniversitesindeki bir ekip, kanserin sekiz farklı çeşidini tespit eden bir yöntem geliştirdi. Bu yöntemle genel olarak kanser vakalarının yüzde 70’i tespit edildi. Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Okulundan Dr. Cristian Tomasetti, BBC’ye yaptığı açıklamada, “Erken teşhisin bu alanı çok hayati ve sonuçlar heyecan verici. Kanserin ölümlülüğü üzerinde inanılmaz bir etkisi olabilir” dedi. 

TEŞHİS KONMAMIŞ KİŞİLERE UYGULANIYOR

Kanser ne kadar erken bulunursa tedavi etmesi o kadar kolay oluyor. Araştırılan sekiz kanserden beşinin erken teşhis için tarama programı yok. Pankreas kanserinin çok az semptomu olduğu için geç teşhis ediliyor ve beş hastadan dördü teşhisin konulduğu yıl hayatını kaybediyor.

Test şimdi kanser teşhisi konmamış kişilerde uygulanıyor. Ne ölçüde işe yaradığının ise bu testlerin ardından belli olması ekleniyor. 

BİN HASTADA DENENDİ

Tümorler mutasyona uğramış DNA’larının ve proteinlerinin küçük izlerini kan akışına salıyorlar. ‘Kanser Arama’ (The Cancer Seek) testi, genellikle kanserlerde ortaya çıkan 16 gendeki mutasyonlara ve 8 farklı protein salınımına bakıyor. Yumurtalık, karaciğer, mide, pankreas, yutak, kolon, akciğer ve meme kanseri olan, daha diğer dokulara hastalıkları sıçramamış 1005 hastada bu test denendi.

MUTASYONA UĞRAMIŞ DNA VE PROTEİNE BAKILIYOR

Science dergisinde yayımlanan araştırma hem mutasyona uğramış DNA’yı hem de proteinleri tespit etmesi açısından çok önemli. Daha çok sayıda mutasyona uğramış DNA’nın ve proteinin analiz edilmesi daha geniş bir yelpazede kanser türünün tespit edilmesini sağlayacak.

Londra’daki Royal Marsden NHS Foundation Trust kurumunun kanser bölümünde ekip lideri olan Dr. Gert Attard, bu testin çok heyecan verici olduğunu, kan testinin kanser teşhisinde kullanılmasını sağlayacak teknolojiye çok yakın olduklarını söylüyor.

Ancak halen kanser teşhisi konulduktan sonra ne yapılacağına dair belirsizlik olduğunu da ayrıca aktarıyor. Bazı vakalarda tedavi, kısa sürede hayatı tehdit etmeyecek bir kanser türüyle yaşamaktan daha kötü olabiliyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

TV10 yöneticilerinin tutuklanması Köln'de protesto edildi

SONRAKİ HABER

OHAL Komisyonu, 40 başvuruda mesleğe iade kararı verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...