19 Ocak 2018 19:36
Son Güncellenme Tarihi: 19 Ocak 2018 21:10

BM: Türkiye'nin Afrin operasyonu endişe verici

Birleşmiş Milletler (BM) Sözcüsü Stefan Dujarric, Afrin operasyonuyla ilgili bölgede gerilimin tırmandırılmasından kaçınılması gerektiğini vurguladı.

Paylaş

Birleşmiş Milletler (BM) Sözcüsü Stefan Dujarric, Türkiye’nin Afrin'e yönelik operasyon hazırlığının endişe yarattığını söyledi. Stefan Dujarric, Bölgede gerilimin tırmandırılmasından kaçınılması gerektiğini vurguladı. Dujarric, BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin Afrin'e yönelik operasyon hazırlığının, Suriye’ye yollanan insani yardımların durmasına yada aksamasına yol açacağından endişe duyduklarını söyledi.

Durajjic, BM yetkililerinin Türk yetkililerle görüşmeyi sürdürdüklerini, Genel Sekreter Antomio Guterss’in endişelerinin kendilerine iletildiğini duyurdu. (DHA)


RACİ BİLİCİ: SALDIRMAK YERİNE BİRLİKTE HAREKET EDİLMELİ

Raci Bilici
Raci Bilici

Afrin'e 1 hafta içinde saldıracaklarını açıklayan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bürokratlarını uluslararası arenada destek toplamak için harekete geçirirken, ABD, Rusya ve Suriye tarafından verilen mesajlar, bu operasyona karşı çıkıldığını ortaya koydu. Yurt dışında olası bir operasyonun Türkiye’ye ağır sonuçları olacağına dair yorumlar yapılırken, iç kamuoyunda da bu operasyonun AKP-MHP ittifakının bir arada tutulması için yapıldığı konuşuluyor. Mezopotamya Ajansına konuşan İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, Türkiye’nin Kürtlere saldırmak yerine birlikte hareket etmesi gerektiğini söyledi. 

‘SALDIRI BARIŞ ORTAMINI ZEDELER’

 Türkiye’nin Kürtlere saldırmak yerine Kürtlerle birlikte hareket etmesi gerektiğini vurgulayan İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, “Çözüm süreci de bunu bize gösterdi. Sayın Öcalan ile yapılan görüşmeler, ateşkesin ilanı ve çözümün başlaması bize Türkiye Cumhuriyeti devletinin tek çıkarının Kürt7lerle bir araya gelmek olduğunu çok net gösterdi. Fakat görülüyor ki devlet cumhuriyetin kuruluş yıllarından kalma bir anlayışa sahiptir. Güney’de, Rojava’da takındığı tutum amacının üzüm yemek değil bağcıyı dövmek olduğunu gösteriyor. Afrin’de takındığı bu tutum Türkiye’ye hiçbir şey kazandırmaz. Gerek içeride gerek dışarıda barışı zedeler” dedi. Bilici, Afrin’e olası bir saldırının Türkiye için büyük bir felaket olacağı uyarısında bulunarak, “Çok kayıplar yaşanır. Bunu yaşatma lüksümüz yok. Tahribatı yüksek olur. Türkiye, Kürtlerden korkmamalıdır. Kürtlerden Türkiye’ye bir zarar gelmez. Bunu çok iyi görmesi gerekir. İyi komşuluk ilişkileri geliştirerek Kürtlerle birlikte hareket etmelidir” diye konuştu.

‘TÜRKİYE İSTEDİĞİNİ ELDE EDEMEZ’

 Türkiye’nin Afrin’e girip istediğini elde ederek çıkmasının mümkün olamayacağını dile getiren Bilici, “Afrin için olsun, Suriye için olsun, Irak için olsun Türkiye’nin girip istediğini elde edip geri dönmesi mümkün değil. Uluslararası güçler buna müsaade etmez” uyarısında bulundu. 

‘TÜRKİYE KÜRT SORUNUYLA YÜZLEŞİRSE GÜÇLENİR’

Türkiye’nin Rojava gerçekliğiyle yüzleşmesi gerektiğini kaydeden Bilici, sorunların barışçıl diyalog yollarıyla çözülebileceğini belirtti. Türkiye’nin Kürt politikalarından dolayı dünyanın birçok ülkesiyle sorunlu hale geldiğini ifade eden Bilici, “Kürtleri tanır, sorunuyla yüzleşir ve bir halk olduğunu kabul ederek birlikte yaşamanın koşullarını oluşturup demokratik siyasetin önünü açarsa Türkiye giderek güçlenir. Bir Avrupa ülkesi olur” ifadelerini kullandı. (DİYARBAKIR)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Yüksel’de yine saldırı: 4 gözaltı

SONRAKİ HABER

Uyar Çelik’te sendikalaşma mücadelesi devam ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...