19 Ocak 2018 12:11

Friederike Kasırgası Avrupa'da 9 can aldı

Almanya, Hollanda ve Belçika'yı teslim alan ve son 11 yılın en etkili kasırgası olan 'Friederike' en az 9 can aldı.

Paylaş

Hıdır GÜYİLDAR
Essen

Batı Avrupa’da etkili olan Friederike Kasırgası can kayıplarına yol açıyor. Almanya, Hollanda ve Belçika'da etkili olan, son 11 yılın en şiddetli kasırgasında en az 9 kişi yaşamını yitirdi, çok sayıda kişi yaralandı.

Almanya’yı teslim alan Friederike Kasırgası, 3’ü Kuzey Ren Vestfalya (NRW) bölgesi olmak üzere Almanya çapında toplam 6 kişinin ölümüne, onlarca kişinin yaralanmasına yol açtı. Saatte 203 kilometre hızla esen kasırga başta ulaşım hatları olmak üzere hayatı felç etti. 

Almanya’da trenler çalışmadı, elektrikler kesildi, evlerin çatıları uçtu, kamyonlar devrildi. Sadece NRW’de 150 bin insan elektriksiz kaldı. Ağaçları kökünden söken kasırga yüzünden otobanlar kapandı. Düsseldorf, Köln, Bonn Havaalanları başta olmak üzere birçok havaalanında uçuşlar yapılamadı. Okullar tatil edildi. Milyonlarca liralık hasara yol açan kasırga, ilk belirlemelere göre sadece NRW’de ulaşımda 1.7 milyon avroluk zarara neden oldu.

Alman Meteoroloji Dairesi’nden Andreas Friedrich’in Bild Gazetesine verdiği bilgiye göre son 10 yılın en büyük kasırgası olan ‘Friederike’, 2007’de 47 kişinin ölümüne yol açan ‘Kyrill’ kasırgasından daha hızlıydı.

ALMANYA’DA BÜYÜK KASIRGALAR

Almanya kasırga

Kyrill Kasırgası: 17-18 Ocak 2007’de, 225 km hızla yaşandı. Almanya’da 11, Avrupa çapında toplam 47 insanın ölümüne yol açtı. 10 milyar dolarlık hasara yol açtı. 75 milyon ağacı devirdi.

Ela Kasırgası: 9-19 Haziran 2017'de meydana geldi. 144km hızla esti. 6 kişinin ölümüne, 650 milyon avro zarara yol açtı.

Xavier Kasırgası: 5 Ekim 2017'de meydana geldi. 118 km hızla esen kasırgada, Almanya çapında 7 kişi hayatını kaybetti.

KASIRGA, HOLLANDA VE BELÇİKA'YI DA VURDU

Friederike adı verilen kasırga, Almanya'nın yanı sıra Hollanda ve Belçika'da da etkili oldu. Hollanda'da iki kişi devrilen ağaçların altında kalarak yaşamını yitirdi. Ülkede tren seferleri yapılamadı, kara ulaşımında aksaklık yaşandı. Kasırga nedeniyle, Amsterdam'daki Schiphol Havalimanı'nda geçici olarak bütün uçak seferleri iptal edildi. Belçika'da da bir kişi hayatını kaybetti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Kıyafetler cezaevine gönderildi yönetmelik bekleniyor'

SONRAKİ HABER

Fransa'da genel greve devam çağrısı yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa