19 Ocak 2018 10:33

Cinsiyetçi söylemlere maruz kalan akademisyene soruşturma

Artuklu Üniversitesi’nde cinsiyetçi söylemlere maruz kalan akademisyen hakkında 'terör örgütlerini övmek' iddiasıyla disiplin soruşturması başlatıldı.

Paylaş

Artuklu Üniversitesi’nde cinsiyetçi söylemlere maruz kalan akademisyen Emre Özyetiş hakkında “terör örgütlerini övmek” iddiasıyla disiplin soruşturması başlatıldı.  

Artuklu Üniversitesi Rektörü Ahmet Ağırakça’nın “Kız mı olmak istiyorsun sen?” şeklindeki cinsiyetçi söylemlerine maruz kalan akademisyen Emre Özyetiş hakkında şimdi de “terör örgütlerini övmek” iddiasıyla disiplin soruşturması başlatıldı.  

Mardin Artuklu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak görev yapan Emre Özyetiş, geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirdikleri görüşmede üniversitenin rektörü Ahmet Ağırakça’nın “Kız mı olmak istiyorsun sen?” şeklindeki cinsiyetçi sözlerine maruz kalmıştı. Ardından Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’na (BESYO) bir yıllığına sürgün edilen Özyetiş, bunun üzerine rektör Ağırakça hakkında “Tehdit”, “Hakaret”, “İnanç, düşünce, kanaat özgürlüğünün kullanılmasını engelleme” ve “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçlamaları ile Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu. 

AKADEMİSYENLERDEN DESTEK DİLEKÇESİ

Özyetiş, yine maruz kaldığı cinsiyetçi söylemler ve hakkında açılan soruşturmalara karşı görevine iade edilmesi talebiyle, Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) ve Mardin Artuklu Üniversitesi’ne faks yoluyla dilekçeler de gönderdi. 
 
Sürgünle yetinmeyen Rektörlük ise, Özyetiş hakkında bu kez disiplin soruşturması başlatıldı. Yaşananların ardından 15 Ocak tarihinde Özyetiş hakkında “Terör örgütlerini övücü, devlet büyüklerini ve üniversite yönetimini tahkir edici sosyal medya paylaşımları” gerekçesiyle disiplin soruşturması başlatıldı ve savunma istendi.
 
Özyetiş’e destek veren akademisyenler ise, maruz kaldığı muameleye tepki göstermek ve görevine iade edilmesi talebiyle rektörlüğe dilekçe verdi. Bunun üzerine rektörlüğe çağrılan akademisyenlerden dilekçelerini geri çekmeleri istendi. Özyetiş’in rektörlüğe verdiği dilekçe de, başlatılan soruşturma gerekçesiyle uygun bulunmadı.

‘SAHİP OLDUĞUM HAKLAR ENGELLENİYOR’

Hakkında açılan soruşturmalar ve kendisine destek veren akademisyenlere yönelik baskılara ilişkin bilgi veren Özyetiş, şunları söyledi: “Benimle birlikte bir çalışma arkadaşımın daha aynı soruşturmaya tabi olmasına rağmen sadece benim Mimarlık Fakültesi’nden, öğrencisi olmayan ve alanım dışındaki bir yüksekokula görevlendirilmem söz konusu.” 
 
Sahip olduğu hakların hiçbir gerekçe gösterilmeden engellendiğini ifade eden Özyetiş, cinsel kimliğine yönelik yaşanan haksız uygulamalara karşı, hukuki mücadelesini sürdüreceğini ifade etti.

‘MOBBİNG VE HAK GASPLARIYLA MÜCADELE EDİYORUM’

Yaptığı suç duyurusu ile ilgili halen bir ilerlemenin olmadığını aktaran Özyetiş, “Alanımda çalışabilmek ve eğitimime devam edebilmek için doktora ve araştırma çalışmalarım yerine 26 Aralık 2017 tarihinden beri Rektörlüğün tarafıma uyguladığı mobbing ve hak gasplarıyla mücadele etmek durumunda kaldım. Yetkiyi kötüye kullanmanın, keyfi olarak başlatılan soruşturmaların, ceza niteliğindeki uygulamaların, mobbingin ve cinsiyet kimliğim üzerinden kurulan nefret söyleminin, tehdidin cezasız kalmamasını istiyorum. Eşcinsel, trans, kadın veya kadın gibi olmamın veya rektör ve rektörün dikkate aldığı çevrelerin sahip olduğu ideolojik düşünceden farklı düşünmemin, yaşamamın suç teşkil etmediğini biliyorum. Üniversitelerin nefrete ve ayrımcılığa izin vermeyen, sahip olunan her türlü farklılığa rağmen bir arada tartışılan, çalışılan, üretilen, özgür ve eleştirel düşünmenin benimsendiği mekanlar olmasına dair umudu beslemeye ısrarla devam ediyorum” diye konuştu. (Mardin/MA)
 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yeni Şafak’ın Afrin freni: 3 saatte alınacaktı 3 ay oldu

SONRAKİ HABER

Alibeyköy ve Kağıthane için hava kirliliği alarmı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa