19 Ocak 2018 06:38

İlkokulda 'Kudüs Mescid-i Aksa' yarışması

Eğitim-Bir-Sen, Milli Eğitim Bakanlığı ve Bağcılar Belediyesi tarafından düzenlenen 'Kudüs Mescid-i Aksa' resim, şiir, deneme yarışması tepki çekti.

Paylaş

Eylem NAZLIER
İstanbul

Eğitim-Bir-Sen, Milli Eğitim Bakanlığı ve Bağcılar Belediyesi “Kudüs Mescid-i Aksa” adı altında resim, şiir, deneme yarışması gerçekleştiriyor. 14 Şubat Bağcılar Halk Sarayı’nda gerçekleşecek ödül töreninde yarışmayı kazanan öğretmenlere birinciye tam altın, ikinciye yarım altın, üçüncüye çeyrek altın verilirken, yarışmayı kazanan öğrencilerden birinciye yarım altın, ikinciye çeyrek altın, üçüncüye gram altın verilecek. Yarışma 4 kategoride gerçekleşecek. Resim dalında ilkokul öğrencileri, şiir okuma dalında ortaokul öğrencileri, şiir yazmada lise öğrencileri, deneme yazmada ise öğretmenler katılabilecek. Öğretmenlere ise yarışmanın duyurusunun yapılması için talimat verildi.

‘ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİ AÇISINDAN ENDİŞELİYİZ’

Yarışmayı Evrensel'e değerlendiren Eğitim Sen 1 Nolu Şube Başkanı Mesut Mike, “Eğitimin temel ilkelerine uymayan etkinlikler son zamanlarda giderek yaygınlaştı. Okullarda hem uluslararası hem de ulusal düzeyde çeşitli dini temalar içeren etkinlikler oldukça fazla karşımıza çıkıyor. Çok küçük yaştaki çocuklara, özellikle anasınıfı ve ilköğretimin ilk yıllarından itibaren çocuklara bu dayatılmakta. Bunu onaylamak mümkün değil. Bilimsel değil, pedagojik değil, etik değil ama ne yazık ki son yıllarda gittikçe artmaya başladı.  Bu yıl müfredatın değiştirilmesiyle hız kazandı.  Bazen müfredatta bile olmayan, yönetmelikte olmayan, yerel düzeyde, kaymakamlık, valilik, belediyelerin hiç eğitimle alakası olmayan kurum ve kuruluşların bu tip organizasyonlarla çocukların karşılarına çıktıklarını, çocukları yönlendirmeye çalıştıklarını, deyim yerindeyse çocukların psikolojilerini altüst ettikleri bir yapı ile ne yazık ki karşı karşıyayız. Hem çocukların gelişimi açısından olumsuz buluyoruz hem de eğitim sisteminin daha da gerici hale gelmesi açısından tedirginiz. Çocuklarımızın geleceği açısından endişeliyiz” dedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tek tipi protesto için 1 ay görüşe çıkmayacaklar

SONRAKİ HABER

Trump'ın Ortadoğu Barış Planı: Filistin için teslimiyet, Ortadoğu için savaş planı!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...