19 Ocak 2018 00:02

Adnan Oktar hakkında 6 ay uzaklaştırma kararı

Elvan Koçak'ın uzun süredir haber alamadığı iki kızını Adnan Oktar'ın programında görmesi üzerine başlattığı yargı süreci sonuçlandı.

Paylaş

Yüksel KOÇ

İstanbul Anadolu 20. Aile Mahkemesi, uzun süredir haber alamadığı 19 ve 17 yaşlarındaki iki kızını Adnan Oktar'ın programında gören baba Elvan Koçak'ın şikayeti üzerine, Adnan Oktar ve çocukların annesinin, 6 ay süreyle çocuklara yaklaşmaması kararı verdi.

Avusturya'da yaşayan Elvan Koçak, 7 yıl önce ayrıldığı eşi Gülperi K. ile birlikte Türkiye'ye gelen kızları 19 yaşındaki Ş.K. ve 17 yaşındaki B.K.'yi Adnan Oktar'ın programında görünce İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurarak şikayetçi oldu. 

Şikayet üzerine Adnan Oktar ve Gülperi K. hakkında, “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçundan soruşturma başlatıldı. 

Soruşturma kapsamında dosya, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında İstanbul Anadolu 20. Aile Mahkemesi'ne gönderilerek çocuklar hakkında korunma talebinde bulunuldu.

İstanbul Anadolu 20. Aile Mahkemesi, önleyici tedbir kapsamında delil aranmasına gerek olmadığı gerekçesiyle Adnan Oktar ve Gülperi K. hakkında, baba Elvan Koçak ve iki çocuğun yaşadığı konut ile çalıştığı işyerine 6 ay süreyle yaklaşmamasına karar verdi. Karar iletişim araçları ile rahatsız etmemeyi de kapsıyor. 

Mahkeme ayrıca, Adnan Oktar ve Gülperi K.'nin 6 ay süreyle Elvan Koçak ve çocukarı tehdit, hakaret, aşağılama ve küçük düşürmeyi içeren söz ve davranışlarda bulunmasını da yasakladı.

17 yaşındaki B.K.'nın velayetini de tedbiren baba Elvan Koçak'a veren mahkeme, annenin pazar günleri kızı ile kişisel ilişki kurmasını kararlaştırdı. 

Gülperi K. ve Adnan Oktar'ın kanunen bulundurmalarına ve taşımalarına izin verilen silahları teslim etmesini de kararlaştıran mahkeme, şahısların alınan tedbir kararlarına aykırı davranmaları durumunda 3 günden 10 güne kadar zorlama hapsine tabi tutulmalarına hükmetti. (İstanbul/DHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Erdoğan, yasama, yürütme ve yargı temsilcileriyle yemek yedi

SONRAKİ HABER

Kocaelili işçiler: Ücretlerimizin çoğu vergiye gidiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa