18 Ocak 2018 16:53

Aygün işçileri ocak zamlarının açıklanmasını istiyor

Geçen sene zamları haziran ayında açıklanan Çorlu Aygün Alüminyum işçileri, Ocak zamlarının bir an önce açıklanmasını istiyor.

Paylaş

Tuncay SAĞIROĞLU
Çorlu

Asgari ücrete yapılan zam işçilerin beklentisinin gerisinde kalınca sendikasız işçiler de umutlarını ocak zamlarına bağladı. Geçen sene zam miktarları haziran ayında açıklanan Çorlu’daki Aygün Alüminyum işçileri, “Ücretlerimizin ne kadar olduğunu bilmiyoruz. Zam miktarlarının hemen açıklanmasını istiyoruz” diyor.

Geçen sene, Çorlu’da bulunan sendikasız bazı fabrikalarda, zam miktarları ocakta değil daha ileri tarihlerde açıklanmıştı. Bunlardan biri olan Aygün Alüminyum ise zam oranlarını haziranda açıklamıştı. Her sene zamların daha geç açıklandığını söyleyen Aygün Alüminyum işçileri, “Zamlı çalışıyorduk ama maaşımızı bile bilmiyorduk. Geçen sene zamlar haziran ayında açıklandı. O da bizlerin itiraz etmesi ile ancak oldu. Biz bu sene zamların hemen açıklanmasını istiyoruz. Ücretimizin ne olduğunu bilmek istiyoruz” dedi.

AYGÜN BÜYÜRKEN İŞÇİLER BORÇ İÇİNDE

Fabrikanın her sene büyüdüğünü belirten işçiler, “İkinci fabrikayı kurdu. Buralarda taşeron işçi çalıştırıyorlar. Bazı projeleri taşeronlara verdiler. Biz de ya asgari ücretle ya da asgari ücretin biraz üzerinde çalışıyoruz. İkinci fabrikayı bizlerin emeği ile kurarken biz borç içinde yaşıyoruz” diye konuştu.

Aldıkları ücretle ayın sonunu getiremeyen işçiler, “Borçları ancak mesai yaparak karşılıyoruz. Oysa fabrika sürekli büyüyor. Enflasyondan dolayı kayıplarımızın karşılanmasını, büyümeden bize düşen payı almak istiyoruz” diye konuştu. Bunun için birlik olmak gerektiğini söyleyen işçiler, “Çok şey değil sadece insanca yaşayacağımız bir ücret istiyoruz. Bunun için birlik olmamız şart” dedi. 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yerel tohumlar engelleniyor!

SONRAKİ HABER

Kocaelili işçiler: Ücretlerimizin çoğu vergiye gidiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa