18 Ocak 2018 12:39

Murat Araç'ın dosyasına 'gizlilik' kararı getirildi

Gazipaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün 3'üncü katından atlayarak İntihar ettiği iddia edilen Murat Araç'ın dosyasına gizlilik kararı getirildi.

Paylaş

Berivan ALTAN

Antalya Gazipaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün 3'üncü katından atlayarak “İntihar etti” denilen Murat Araç'ın dosyasına gizlilik kararı getirildi. Aile avukatı Hadi Cin, son anda getirilen yasağın emniyet baskısı olduğunu söyledi. 

Antalya Gazipaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde gözaltında bulunduğu 15 Aralık 2017 tarihinde karakolun “3'üncü katından atlayarak intihar etti” denilen 19 yaşındaki Murat Araç'ın dosyasına gizlilik kararı getirildi. Adli Tıp Kurumu'ndan çıkan otopsi raporu ve diğer delilleri almaya giden ailenin avukatı Hadi Cin, Gazipaşa Savcılığı'nın dosyaya "gizlilik kararı" talebiyle Sulh Ceza Mahkemesi'ne gönderildiğini ve kısıtlılık kararı getirildiğini öğrendiklerini, söyledi. 
 
Adli Tıp Raporu'nun dışındaki diğer belgeler, kamera kayıtları, fotoğraflar, telsiz görüşmelerinin dosyaya celp edildiğini ancak “gizlilik kararı”ndan dolayı ulaşamadıklarını ifade eden avukat Cin, savcının olayı ihmal boyutuyla değerlendirip davayı da bu temel üzerine açmayı düşündüğünü aktardı. 

‘İŞİN İÇİNDE BİT YENİĞİ VAR’

Dosyaya gizlilik kararının son anda alındığını belirten Cin, "Biz dosyayı görmeye gittiğimiz an dosya Sulh Ceza'ya gönderildi ve gizlilik kararı alındı. Şeffaf olmaktan niye kaçınırsın, neyi saklarsın. Bırak dosyayı görelim. O telaştan sonra ben işin içinde bir bit yeniği olduğunu düşündüm. Savcıların bir dosyada gizlilik kararı verilip, verilmemesi ile ilgili kanaatleri suç meydana geldiğinde ilk verilerle zaten anlaşılır" dedi. 

‘SORUŞTURMAYA ŞÜPHE DÜŞÜRÜYOR’

Gizlilik kararının kolluk baskısıyla alındığını vurgulayan Cin, şöyle devam etti: "Eğer savcı bu dosyada gizlilik kararı almaya öteden beri inanıyorduysa bunu alırdı, hiçbir engel de yoktu. Ama biz oraya gittiğimiz de alma ihtiyacı duyuyorsa onun kendi iradesi ve dosya kapsamında ihtiyaç duyduğu bir şey değil, bir talimattır. Hiçbir şekilde gizlilik kararı alınmasını gerektiren bir durum yok. Tek bir boyut var, gizlilik kararı alarak neyi gizleyeceksiniz, neyi önleyeceksiniz o da soruşturmaya şüphe düşürüyor" diye belirtti. 

'ÇOK CİDDİ ŞÜPHELER VAR'

Adli Tıp Raporu'nda da şüpheler olduğunu ifade eden Cin, "Murat kafa üstü çakılmış. Bir insan ‘intihar’ için balıklama mı atlar? Yani 3'üncü kattan atlama niyeti olan gerçekten de ‘intihar’ olduğunu varsayalım; İnsan balıklama mı atlar? İkincisi bu genç, acaba kötü muameleden mi kaçtı? Bu konularda da şüpheler var" diye konuştu. 

'RAPOR YETERSİZ'

Adli Tıp Raporu'nda yer alan ve vücudunda oluşan ekimoz ve lezyon konusunda da raporun yeterli olmadığına dikkat çeken Cin, şöyle dedi: "Yani düşmeye bağlı gelişecek lezyonlar ve onların olduğu saat itibariyle otopsi yapılan saatten geriye dönük ne kadar sürede bunların oluştuğunun tespit edilmesi gerekiyordu. Elde ve diğer yerlerde oluşan lezyonların hangi saat, ne zaman gerçekleştiği tespitlerine yer verilmesi gerekir. Yetersiz bir rapor. Şüpheler giderilmiş değil. Yeterli bir araştırma yapılıp, yapılmadığını savcılık işlemi bittikten sonra görebiliriz." (Antalya/MA)
 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Hulusi Akar ve Hakan Fidan Rusya'ya gitti

SONRAKİ HABER

Erdoğan martta AB liderleri ile buluşacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...