Rusya, otomotiv işçilerinin sendikasını yasakladı!

Rusya, otomotiv işçilerinin sendikasını yasakladı!

Rusya uluslararası işçi dayanışmasını ‘ajanlık faaliyeti’ saydı. Otomotiv sendikasını uluslararası sendikadan yardım aldığı gerekçesiyle kapattı.

Rusya uluslararası işçi dayanışmasını ‘ajanlık faaliyeti’ saydı. Otomotiv işçilerinin sendikasını uluslararası sendikadan aldığı yardımı gerekçe gösterip kapattı .

Rusya’da mahkeme, otomotiv sektöründe çalışan işçileri örgütleyen Bölgelerarası Bağımsız Otomotiv İşçileri Sendikal Federasyonu’nun (MPRA) çalışmalarının durdurulması ve kapatılmasını kararlaştırdı.

İsveç’de yayımlanan Arbetet Global gazetesi, mahkemenin Ford, AvtoVaz ve Volkswagen fabrikalarındaki işçileri örgütleyen MPRA’nın kapatılma gerekçesi olarak üyesi bulunduğu IndustriAll Küresel Sendikası’ndan 360 bin ruble yardım aldığını gösterdiğini belirtti. 

Kapatılmaya dayanak gösterilen ve geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren yasa, yurt dışından finanse edilen basın kuruluşların “yabancı ajan” olarak tanınmasını öngörüyordu. Ancak basın özgürlüğünü kısıtlamak amacıyla çıkartılan yasa aynı zamanda işçi sendikaları ve azınlık halkların örgütlediği derneklere de uygulanıyor.

HAKİM 3 DAKİKADA KAPATTI!

Savcı Sergej Litvinenko, iddianamede MPRA’yı yabancı ülkelerinin finansmanıyla Rusya’da siyasi çalışmalar yapmakla ve böylelikle “Yabancı ajan” yasasını ihlal etmekle suçladı.  Duruşmayı izleyen Novaya Gazate’nin Sankt Petersburg muhabiri, davaya bakan Hakim Olesja Pavlova’nın duruşma başladıktan 3 dakika sonra sendikayı kapatma kararını açıkladığını yazdı.

DAYANIŞMA, AJANLIK FAALİYETİ SAYILDI

Mahkeme kararında sendikanın üyeleri için yaptığı faaliyetler, diğer iş kollarındaki emekçilerle dayanışması yabancı ülkelerin finansmanıyla gerçekleşen “Ajanlık faaliyetleri” olarak gösterildi.

Ford, AvtoVaz ve Volkswagen fabrikalarındaki işçileri örgütleyen MPRA, 2016 yılında Moskova’da kısıtlamalara karşı protesto eylemleri yapan sağlık emekçilerine destek vermişti. 2017 yılında da yol ücretlerine zam yapılmasını protesto eden TIR şoförleriyle dayanışma içinde olduğunu açıklamıştı. MPRA, ayrıca, enflasyona karşı çalışanların ücretlerinin korunması için bir yasanın çıkarılması için imza kampanyası yapmıştı.

SENDİKANIN YAPMASI GEREKENLERİ YAPTIK

MPRA’nın Başkanı Aleksej Etmanov, Arbetet Global’a “Savcı faaliyetlerimizin çalışanların haklarının savunulması olarak görülemeyeceğini, böylelikle yaptıklarımızın sendikaların çalışması kapsamında olmadığını iddia etti. Biz bunu saçma buluyoruz. Biz hiçbir zaman yasaları ihlal etmedik ve sendikanın yapması gerekenleri yaptık” açıklamasını yaptı.

Üyelerini eğitimden geçirmek için IndustriAll’dan aldıkları 360 bin rublenin 10 yıldan beri üyesi oldukları IndustriAll’a ödedikleri paranın çok altında olduğuna, “10 yıl içinde yılda 100 ila 250 bin ruble üyelik aidatı ödedik” diyerek dikkat çekti.

Etmanov, “İddianame bize yönelik siyasi bir sipariştir. Başkanlık seçimleri öncesi denetimleri altında olmayan bağımsız örgütlerin varlığını istemiyorlar” dedi. 

2006 yılında kurulan MPRA bağımsız ve mücadeleci bir işçi sendikası olarak tanınıyor. (Stockholm/EVRENSEL)
 

www.evrensel.net