18 Ocak 2018 11:19

4 ilde ESP ve SGDF'lilerin evlerine baskın: 5 gözaltı

Ankara, İzmir, Antakya ve İstanbul'da ESP ile SGDF’lilerin evlerine düzenlenen polis baskınında 5 kişi gözaltına alındı.

Paylaş

Ankara, İzmir, Antakya ve İstanbul'da Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üye ve yöneticilerinin evlerine polis baskın yaptı. Eş zamanlı yapılan baskınlarda ESP MYK üyesi Suat Çorlu, ESP Ankara İl Başkanı Didar Gül,  ESP Ankara İl Yöneticisi Hacer Atahan ve SGDF üyeleri Alev Özkiraz ile Ali Yılmazer gözaltına alındı.
 
Terörle Mücadele Şubesi (TMŞ) polisleri ayrıca Ankara'nın Mamak ilçesi Tuzluçayır Mahallesi'nde bulunan Yunus Emre Şen (Keke) Gençlik Kültür Merkezi'ne de baskın düzenledi.

 

ESP ÜYELERİNE GÖZALTI PROTESTO EDİLDİ

ESP

ESP, sabah saatlerinde evlerine yapılan baskınla gözaltına alınan üye ve yöneticilerine dair İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube binasında birçok demokratik kitle örgütünün katılımıyla basın toplantısı düzenledi.  

Gür, bu sabah itibari ile kendi üyelerine dönük saldırılarda, aralarında ESP Ankara İl Başkanı Didar Gül ve Ankara İl yöneticileri Hacer Atahan'ında olduğu toplamda altı kişinin evlerine baskın yapılarak gözaltına alındığını söyledi. Gür, "AKP bir yandan Kürtlerin ve Alevilerin özgürlük ve statü taleplerini bireysel ve kültürel temelde geçiştirmeye çalışırken,  diğer yandan emekçileri örgütsüz, güvencesiz ve örgütsüz işgücü deposu haline getirmiştir" diye konuştu.

'HDP'NİN YÜKSELİŞİ İLE BURJUVA PROGRAMI ÇÖKTÜ'

HDP'nin yükselişi ile beraber burjuva değişim programı çökünce rejimin tekrar varoluşsal bir krize sürüklendiğini belirten Gür, "AKP iktidarı çıkış için Kürt halkına, Alevilere ve onların örgütlü güçlerine savaş açmakta bulmuştur" diye belirtti. Gür, hem partilerine dönük saldırıları hem de cezaevlerine dayatılan tek tip elbise uygulamasının sebebini sürecin bir parçası olduğunu vurguladı. 

ÖRGÜTLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ'

Gür, son olarak şunları söyledi: "Ancak ne devrimciler tutuklamak ile biter, ne de özgürlük isteyenlerin isyanı sonsuza kadar baskılanabilir. Sosyalistler olarak üzerimize düşeni yapmaya yani hem faşizmin cepheden saldırılarına direnmeye, hem de işçi sınıfı ve ezilenler için de antifaşist direnişi örgütlemeye devam edeceğiz." (Ankara/MA)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Dünyanın en büyük su altı mağarası Mayalara ışık tutacak

SONRAKİ HABER

Batı Şeria ve Gazze'de binlerce kişi Trump'ın işgal planına karşı sokağa çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa