18 Ocak 2018 08:27

Yardımcı doçent unvanının kaldırılması için teklif

AKP, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Yardım Doçentlik kalkıyor’ açıklaması sonrası yardımcı doçent unvanının kaldırılması için değişiklik teklifi verdi.

Paylaş

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘yardımcı docentlik kalkıyor’ açıklaması sonrasında AKP Hükümeti yardımcı docentlik unvanının kaldırılması  için değişiklik teklifi verdi.

AKP’nin hazırladığı teklif ile “Yardımcı Doçentlik” unvanı kaldırılıyor, yerine “Doktor Öğretim Görevlisi” unvanı getiriliyor. Teklif ile ayrıca öğretim görevlisi kadrolarının atanma şekli de düzenleniyor.

AKP Grup Başkanvekili ve Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş imzası ile verilen teklif ile Yükseköğretim Kurumları ile Yükseköğretim Personel Kanunu’nda değişiklik öngörülüyor.

Teklifin, “Yardımcı Doçentlik” unvanının, “Doçent Yardımcısı” gibi anlaşıldığı gerekçesini ortadan kaldırmak için hazırlandığı öne sürüldü.

Bu gerekçe ile hazırlanan teklife göre, “Yardımcı Doçent” unvanı kaldırılarak yerine “Doktor Öğretim Görevlisi” unvanı getiriliyor. Teklif ile doktorasını bitirenlerin doçentliğe geçişi kolaylaşıyor. Yapılacak düzenleme ile doktora sonrasında öğretim üyeliğine geçiş sürecinin daha hızlı bir şekilde geçişi amaçlanıyor. (ANKA)

ERDOĞAN'IN YARDIMCI DOCENTLİKLE İLGİLİ AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yardımcı doçentlik unvanıyla ilgili çeşitli şikayetler vardı. Birçok yardımcı doçent kardeşlerim var, yakın çevremde ahbaplarım, akrabalarım var. Tabii dinlediğimde ben de tatmin olmazdım. Bunun bir aldatmaca olduğunu da bilirdim ve yardımcı doçentliğin sadece bir siyasi karar olduğunu bilirdim. Yani bununla bir gönül çalmak, gönül almak... Bunun için yapıldığı belliydi. Dedik ki 'Biz öyle bir adım atalım ki bu ara unvanı ortadan kaldırıp, doktoradan doğrudan doçentliğe geçilebilmesini temin edecek bir çalışma yapalım.' YÖK Başkanımıza bu talimatı verdik. Doçentliğin şartları da buna göre yeniden düzenlenerek inşallah büyük ihtimalle önümüzdeki hafta parlamentoya gönderilecek ve böylece bu sorunu da çözeceğiz. Artık doktoradan sonra bir de yardımcı doçentlik olmayacak. Doktoradan kazanan doğru doçentliğe gidecek" demişti.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

AYM imamlara siyaset yasağı kararının gerekçesini açıkladı

SONRAKİ HABER

Pompalı tüfekle öldürmeye teşebbüs eden erkeğe önce ceza sonra tahliye verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa