17 Ocak 2018 21:23

İsrail, 'Filistin'in cesur kızı'nı serbest bırakmıyor

İsrail askerlerini tokatlayan ve kamuoyunda 'Filistin'in cesur kızı’ olarak bilinen Ahed Tamimi'nin davası bitene dek hapiste kalmasına karar verildi.

Paylaş

İsrail askerlerini tokatlarken videosu çekilen ‘Filistin'in cesur kızı’ Ahed Tamimi'nin İsrail askeri mahkemesindeki davası bitene dek hapiste kalmasına karar verildi.

Geçen ay Kudüs protestoları sırasında İsrail işgali altındaki Batı Şeria'da İsrail askerlerini tokatlayan Ahed Tamimi hakkında İsrail askeri mahkemesi ilk kararını verdi: Dava bitene dek gözaltında kalacak.

Olaydan sonra sabaha karşı evi basılarak gözaltına alınan ve 12 ayrı suçlamadan 10 yıl hapsi istenen Tamimi'nin, evinin girişine gelen iki İsrail askerini üzerlerine yürüyerek tokatlamasının görüntüleri sosyal medyada yoğun ilgi görmüştü.

'İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ, SOSYAL AKTİVİZM DEĞİL'

Sputnik’in aktardığına göre; askeri yargıç binbaşı Haim Baliti, 16 yaşındaki çocuğun dava sırasında 'tutuksuz yargılanma' talebini reddetti. İsrail Yüksek Mahkemesi'nin “ifade özgürlüğünün huzuru bozma ya da şiddete başvurmaya izin vermediğine” dair görüşünü temel aldığını belirten askeri yargıç, savunmanın, Tamimi'nin 'kışkırtıcı hareketlerini' sosyal aktivizm protestolarıyla eşdeğer tutarak yanlış yaptığını iddia etti.

'ALEYHİNE KANITLAR ÇOK SAĞLAM'

''Tamimi aleyhine çok sağlam kanıtlar var'' diyen Baliti, çocuğun 'İsrail'e yönelik önceki saldırılarıyla ilgili uzun bir liste olduğunu', bu kez “Geniş çaplı ağır şiddete başvurduğunu ve bu yüzden risk oluşturduğunu” savundu. 18 yaşından küçük olmasını kaale alınması gereken bir etken olduğunu, ama gözaltında tutulmasının alternatifi bulunmadığını öne sürerek ''Davanın sonuna dek gözaltında tutulmasını emretmekten başka seçeneğim yok'' dedi. 

KUZEN SERBEST, ANNE HAPİSTE

İsrail askeri tokatlama videosundaki üç kadından biri olan Ahed'in kuzeni Nur ise geçen hafta şartlı salıverilmişti. Üçüncü kadın olan Ahed'in annesi Neriman, hala hapiste. Ahed gözaltına alındığında, İsrail Eğitim Bakanı Naftali Bennett, ''Hayatı hapishane hücresinde son bulacak'' demişti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

OHAL yine uzatıldı, Afrin’e tehdit yağdı

SONRAKİ HABER

Metal işçileri MESS dayatmalarına karşı grev çağrısı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...