17 Ocak 2018 16:49

Fransa’da bakterili mama operasyonu

Fransa'da 'salmonella mikrobu' tespit edilen bebek mamalarının üreticisi Lactalis şirketinin genel merkezi ve 4 ayrı tesisine baskın yaptı.

Paylaş

Fransız polisi, “salmonella mikrobu” tespit edilen bebek mamalarının üreticisi Lactalis şirketinin genel merkezi ve 4 ayrı tesisine baskın gerçekleştirdi. 

Paris savcılığından yapılan açıklamada, çok sayıda polisin, şirketin Laval kentinde bulunan genel merkezi, Craon, Torce ve Change kentlerindeki üretim merkezleri ve Paris’in güneydoğusundaki Choisy-le-Roi kentindeki uluslararası operasyonlar merkezine baskın düzenlediği belirtildi. Şirket bünyesinde bakterili bebek mamalarının üretimi ve dağıtımı ile ilgili bilgi ve belgelerin araştırıldığı kaydedildi. Baskınlar sırasında ülkedeki kamu sağlığı, gıda güvenliği ve çevre koruma ile ilgili kuruluşların uzmanları da incelemelere katılmak amacıyla hazır bulundu. 

FRANSA’DA 35 BEBEK TEDAVİ ALTINDA

Lactalis grubuna ait Fransa’nın kuzeybatısındaki Craon kasabasında bulunan fabrikada, geçen yıl ağustos ayında salmonella mikrobu tespit edilmişti. Lactalis tarafından ilk etapta üç farklı referans ile ürünlerin piyasadan toplatılacağı açıklanmış, daha sonra bu sayı 625’e çıkarılmış ve yaklaşık 200 bin kutu bakterili süt tozu riskinden bahsedilmişti.

Bakterinin varlığının şirket yönetimi tarafından geçen yıl ağustos ayından itibaren bilindiği, bu bilginin kamuoyuyla ise aralık ayında paylaşıldığı ortaya çıkmıştı.

Şirket tarafından riskli ürünlerin raflardan indirilme kararı alınmasına rağmen ürünlerin Intermarche, Auchan, Cora, Carrefour, Super U, Hyper U ve E. Leclerc gibi ülke genelindeki zincir mağazalarda satıldığı açıklanmıştı.

Fransa genelinde 35 bebeğin bakterili mama nedeniyle tedavi altına alındığı kaydedilirken, son olarak İspanya ve Yunanistan’da benzer vakaların ortaya çıktığı bildirilmişti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sultangazi'de inşaat alanında toprak kayması: 1 kişi öldü

SONRAKİ HABER

Esenyurt'ta 11 işçinin yanarak öldüğü iş cinayetinde patronlar tali kusurluymuş!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa