12 Ağustos 2012 14:30

Hiçbir firmanın ismi listeye yanlışlıkla yazılmamıştır

SAĞLIK Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Bakanlığın, sağlıksız su üreten damacana markalarını açıklamakta acele ettiği, yanlış sonuç açıklandığı, numunelerin karıştırıldığı ve bazı firmaların aklandığı iddiaları yalanlandı.Denetimlerde, ülke çapında bin 200 saha denetim elemanı ve bin 500 labor

Hiçbir firmanın ismi  listeye yanlışlıkla yazılmamıştır
Paylaş

Denetimlerde, ülke çapında bin 200 saha denetim elemanı ve bin 500 laboratuvar personelinin görev yaptığı bildirilen açıklamada, “Numuneler çok dikkatli bir şekilde çalışılmış, şüpheli durumlarda analizler tekrarlanmış veya üst düzey laboratuvarlarda teyit edilmiştir. Hiçbir firmanın ismi listeye yanlışlıkla yazılmamıştır. Firmalara, tespit edilen eksiklikler tek tek izah edilmiştir” denildi.

12 FİRMAYA YENİDEN İZİN

Analizlerin, Sağlık Bakanlığı’nca yapılan rutin denetimler olduğu vurgulanan açıklamada, denetimlerin yoğun biçimde devam edeceği dile getirildi. Daha önce uygunsuzluk çıkan firmaların da yakından takip edileceğine dikkat çekilen açıklamada, şöyle denildi:
“Bakanlığımızca halkın sağlıksız su tüketiminin derhal önüne geçilebilmesi amacıyla dolum tesisinden alınan ilk numuneye göre işlem yapılmaktadır. Buna göre, gerekli yasal işlemler uygulanmakta, firmaya eksikliklerin giderilmesi için 1 hafta süre verilmektedir. 1 haftalık süre zarfında firmalar alınması gereken önlemleri aldıkları takdirde alınan kontrol numunesinin uygun çıkması gayet tabiidir. Bakanlığımız, şimdiye kadar kimseyi karalamaya çalışmadığı gibi, kimseyi aklamaya da çalışmamaktadır. Yapılan ikinci kontrollerde damacana su üretimi durdurulan 12 firmanın problemini giderdiği tespit edilmiş olup yeniden damacana su üretimine başlamasına müsaade edilmiştir. Problemini gideremeyen 3 tesisin faaliyeti durdurulmuş, 5 firma ile ilgili karar verebilmek için de analiz sürecinin tamamlanması beklenmektedir.” (ANKARA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İstiklal boşaldı

SONRAKİ HABER

Altın madeninde göçük siyanür suya karışıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...