17 Ocak 2018 08:19

Wikipedia yetkilisi: Türkiye'de erişim neden hâlâ engelli?

Wikipedia yetkilisi, Türkiye'de 9 aydır süren erişim yasağına yol açan makalelerin değiştiğini söyleyerek erişim yasağının neden devam ettiğini sordu.

Paylaş

Türkiye'yi Suriye'deki çatışmalara destek vermekle suçlayan İngilizce iki içeriğin kaldırıldığını söyleyen Wikipedia’nın bağlı olduğu Wikimedia Vakfı’nın Başkanı Katherine Maher, "Erişim yasağının hâlâ neden devam ettiğinden emin değiliz" dedi.

Habertürk'ten Burak Güleç'in haberine göre, yayımlanan 2 makale yüzünden getirilen erişim yasağına ilişkin konuşan Maher, erişim engelinin bir an önce kalkmasını umduğunu belirterek şunları söyledi:

"Türkçe Wikipedia 300 bin makale içeriyor. Umarım Türk kullanıcılarımız içerik yaratmaya devam eder ve bu sayı milyonları bulur. Ben Türkiye’de çok vakit geçirdim ve ülkenizi çok seviyorum. Çok zengin bir tarihe ve kültüre sahip olan Türkiye’nin Wikipedia’da temsil edilmesini çok isterim. Ama site engellenirse bu içeriği sağlayacak yazarlarımız engellenmiş olacak. Türkçe’deki en büyük bilgi kaynaklarından biri olan Wikipedia’nın tekrar erişime açılacağı günü iple çekiyoruz."

TALEP KURUMA DEĞİL, GÖNÜLLÜLER HATTINA GÖNDERİLMİŞ

Maher, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) erişimin engellenmesiyle ilgili kararını beklediklerini söyledi.

Maher, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK), tartışmalı makalelerin kaldırılmasına ilişkin talebini doğrudan vakıf yönetimine değil, Wikipedia bünyesindeki Gönüllüler Destek Hattı’na yaptığını belirterek, “Hatta yapılan bildirim vakfa cuma günü öğleden sonra ulaştı. Biz cevap bile veremeden, ertesi gün site engellenmişti. Bu tamamen sürpriz oldu. Bildirimde, İngilizce Wikipedia’da yayımlanan iki makalenin kaldırılması istendi fakat kaldırma talebi için herhangi bir neden gösterilmedi. Normalde böyle durumlarda editör topluluğumuzu bilgilendiririz. İçeriği, sadece uzun süredir sitemizde yazarlık yapan ve yazılarında güvenilirliğini ispatlamış kıdemli yazarlarımızdan oluşan editör topluluğu değiştirebilir. Makaledeki bilgi doğrulanabilir ve güvenilir kaynaklardan alınmış mı? Makale objektif bir dille mi yazılmış ve gereken kaynaklara atıf yapılmış mı? Bu hususlara bakılır. Biz, sitedeki bir bilgiyi, sırf beğenilmediği veya bir hususta olumsuz görüşler içerdiği için kaldırmayız. Çünkü sansüre karşıyız” dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bazı İDO ve BUDO seferleri iptal edildi

SONRAKİ HABER

Urfa’da sağanak yağış hayatı felç etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa