16 Ocak 2018 16:54

Çiftçiye kuraklık uyarısı

Kayseri DSİ Bölge Müdürlüğü ve Kocasinan Ziraat Odası Başkanlığı çiftçiye kuraklık uyarısında bulundu.

Paylaş

Oktay ENSARİ

Türkiye genelinde 2017 yılında, uzun yıllar ortalamasına göre yüzde 14.5 ve 2016’ya göre de yüzde 15.3 oranında daha az yağış düşmesinden dolayı kurak bir yıl gerçekleşti. Bu yağış değerlerine bağlı olarak da DSİ’ye ait depolama tesislerinde (baraj-gölet) kullanılabilir su miktarı geçen yıldan yüzde 10 daha az. 2018’in 6 aylık mevsimlik meteorolojik öngörü değerlendirmelerinde; mart ayına kadar hemen hemen tüm aylarda ülke genelinde ortalamanın altında yağış beklenirken, baraj göllerine girecek su miktarlarının da ortalamanın altında olacağı öngörülüyor. Bu nedenle Kayseri DSİ Bölge Müdürlüğü ve Kocasinan Ziraat Odası Başkanlığı çiftçiye kuraklık uyarısında bulundu.

‘DAYANIKLI BİTKİLER EKİN’ ÖNERİSİ

DSİ 12. Bölge Müdürlüğü, kuraklık nedeniyle çiftçilere 2018 yılında kritik ve kısıntılı sulama faaliyetinde bulunulması, su kullanıcı teşkilatların görev alanları içerisinde şu önlemlerin alınmasını istedi:

* Su tüketimi fazla bitkilerin ekim alanında sınırlama yapılacak şekilde genel sulama planlaması hazırlanmalı, fazla ekim yapılması engellenmeli.

* Tasarruflu su kullanma amacı ile yağmurlama ve damlama sulama yöntemleri tercih edilmeli; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca uygulanan tarımsal destek, teşvik, vb. uygulamalar da göz önüne alınmak suretiyle, basınçlı ve kapalı sistem sulama sahalarında tarla içi sulama sistemlerinin kurulması sağlanmalı.

* Depolama tesisinden (baraj, gölet, vs.) sulama yapılmasına ve şebeke dışı (kanal üstü, vs.) sulamalara kesinlikle izin verilmemeli.

* Su iletim ve uygulama kayıplarının azaltılması için gerekli bakım-onarım ve temizlik çalışmaları yapılmalı.

* Sulama önceliği sabit tesislere (meyve bahçesi, çok yıllık bitkiler, vs.) verilmeli, gece sulamaları teşvik edilmeli.

* Su dağıtım işinin planlı yapılarak adil ve verimli bir şekilde yürütülmesi için teknik personel çalıştırılmalı ve su dağıtımı takip edilmeli. Şebekeye alınan suyun ölçülmesi sağlanmalı.

* 2018 yılı için ekilecek bitki deseni seçilirken, kuraklığa dayanıklı bitkiler tercih edilmeli. Şeker pancarı ekimi yapılan yerlerde, ekim kotasının dışındaki ekimlerin önlenmesi için ilgili kurumlarca tedbir alınması gerekmektedir.

‘ÇILGIN SULAMADAN’ VAZGEÇİLMELİ

Kuraklık önlemlerinin sadece tarımla ilgilenen çiftçileri değil, hayvancılıkla uğraşan çiftçi ve besicileri de olumsuz etkileyeceğini ifade eden Kayseri Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Abdulkadir Güneş de şunları söyledi: “Barajlar, kuraklık nedeniyle yeterince kar yağışı olmadığı için sıkıntılı. DSİ’nin uyarılarını yerinde buluyoruz. Özellikle çılgın sulamadan vazgeçilmelidir. Kapalı sisteme yönelinmelidir. Zira, kapalı sistem borularla yapıldığı için su kaybı olmamaktadır. Kuraklık sadece tarımsal ürünleri değil, hayvancılığı da etkilemektedir. Zira saman ve benzeri yemler de kuraklıktan nasibini almaktadır.” (Kayseri/DHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Et Sudan’dan, balık Somali’den

SONRAKİ HABER

23. İstanbul Tiyatro Festivali başlıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa