16 Ocak 2018 14:58

Adana zehir soluyor, en çok çocuklar tehlikede

Adana'da kış aylarında yakılan kömürün oluşturduğu hava kirliliğine dikkat çekilerek, çocukların hayati düzeyde etkilendiği belirtildi.

Paylaş

Adana Barosu Çevre ve Kentleşme Komisyonu ile Çocuk Hakları Komisyonu, yaptığı basın açıklaması ile kış aylarda odun ve kömür yakılması sonucu yaşanan hava kirliliğinin özellikle çocuklar için hayati sınırın üzerinde seyir ettiğini belirtti. Adana Barosu Mahmut Esat Bozkurt salonunda gerçekleşen açıklamayı okuyan Çevre ve Kentleşme Komisyonu Üyesi Av. Sevda Sevilmiş, Adana’da gece geç saatlerde Valilik ve Meteoroloji ölçüm istasyonlarında yapılan ölçümlere göre Türkiye’de sağlığa zararlı sınır olarak belirlenen miktarın yaklaşık 10 katı miktarda partikül madde ölçüm yapıldığını bildirdi. Dünya Sağlık Örgütünün, metreküpte 20, AB'nin 50, Türkiye’nin 70 mikrogram’ın üstünü sağlığa zararlı olarak kabul ettiği bilgisini veren Sevilmiş, 2 Ocak günü Valilik verilerine göre metreküpte 610, Meteoroloji verilerine metreküpte 710 mikrogram ölçüm yapıldığını söyledi. 

'HER YIL 920 ÇOCUK HAVA KİRLİLİĞİNDEN ÖLÜYOR'

2 Ocak’ta Adana Valilik ölçüm istasyonunda yapılan ölçüme göre 10 metreküpte 610  mikrogram, Adana Meteoroloji ölçüm istasyonunda metreküpte 793  mikrogram ölçüm yapıldığını ifade eden Sevilmiş, “UNİCEF’in 2017 yılında yayınladığı ‘Havayı Çocuklar için Temizleyin’ başlıklı raporda milyonlarca çocuk uluslararası standartlardan en az 6 kat daha fazla hava kirliliğine maruz kaldığı ve bu sebepten dolayı her yıl 920 bin çocuğun hava kirliliğinden öldüğü belirtiliyor” dedi. Dünya Sağlık Örgütü Kanser Araştırma biriminin 2013 yılında yayınladığı rapora göre dış hava kirliliğinin akciğer kanserine yol açtığını ve mesane kanseriyle pozitif ilişkisi bulunduğunu dile getiren Sevilmiş, ölçülen değerin uyarı eşiğinin aşıldığı bir değer olduğunu söyledi.  Dünya Sağlık Örgütü’nün görünmez katil olarak tanımladığı hava kirliliği çocuklar için, başta solunum yolu hastalıkları olmak üzere birçok kalıcı hastalıklara sebep olduğunu ve kısa zamanda   çocuklar için öldürücü etkilere yol açtığını dile getiren Sevilmiş, “Çocuk Hakları Sözleşmesini   1990 yılında imzalayarak ve 27 Ocak 1995'te Resmi Gazete'de yayımlayarak bağlayıcı bir norm haline getiren Türkiye, Sözleşmeyle çocuk haklarının korunmasını sağlamayı  amaç edinmeyi, bu hakların yaşama geçirilmesi için yükümlülüklere uymayı sadece uluslararası hukukta taahhüt etmiş  değil, başta bu coğrafyada doğan her çocuğa taahhüt etmiş bulunmaktadır. Bu nedenle her alanda çocuğun üstün yararı ilkesini benimseyen çevre politikaları güdülerek, hava kirliliği ile mücadele etmek tüm kamu makamlarının sorumluluğudur” dedi. 

'FOSİL YAKIT TÜKETİMİ AZALMALI'

Fosil yakıt tüketimi azaltması gerektiğini ifade eden Sevilmiş, “Enerji etkinliği ve yenilenebilir enerji kaynakları gibi alanlara kamusal yatırımlar yapmalı, kentler bazında yerel yönetimlerin kış aylarındaki kömür, odun ile ısınma yerine alternatif çevreci-ekoloji odaklı ısınma yöntemlerinin üretmesi sağlanmalıdır” dedi. Bu amaç ile herkesi çocuklara karşı toplumsal sorumluluğumuzu yerine getirmeye çağıran Sevilmiş, kamu makamlarını hukuki ve idari sorumluluklarının gereğini yerine getirmeye ve hava kirliliğini engellemeye davet etti. (Adana/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Idlib Operation: The end in Syria

SONRAKİ HABER

Sıfır Gelecek aktivistlerinden Taksim'de eylem: COP’a güvenme iklim için harekete geç

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa