16 Ocak 2018 07:40

AYM, AİHM için 'etkili iç hukuk yolu' konumunu kaybedebilir

AYM’nin Şahin Alpay ve Mehmet Altan’a ilişkin aldığı karara mahkemenin direnmesi nedeniyle benzer davaların direkt AİHM’ye gidebileceği belirtildi.

Paylaş

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) tutuklu gazeteciler Şahin Alpay ve Mehmet Altan’a ilişkin aldığı kararın ağır ceza mahkemeleri tarafından reddedilmesi dolayısıyla benzer davaların direkt Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) gidebileceği belirtildi.

Hürriyet'in Brüksel muhabiri Güven Özalp'in haberine göre, alt mahkemelerin AYM kararına direnmesi Avurpa Konseyi'nin (AK) gündeminde. Avrupa Konseyi kaynakları, alt mahkemelerin AYM kararına uymamasının sıkça karşılaşılan bir durum olmadığını belirtiyor.

AYM gerek Avrupa Konseyi gerekse AİHM açısından etkili iç hukuk yolu olarak görülüyor. Bu kurumun kararlarına uyulmaması Strasbourg’un gözünde mahkemenin bu niteliğini kaybetmesi sonucunu doğurabilir. Bu durumda da benzer nitelikli davalarda yapılan başvuruların doğrudan AİHM’ye gitmesine neden olabilir. 

 

AVRUPA KONSEYİ: YAKINDAN İZLİYORUZ

Cumhuriyet'ten Duygu Güvenç'in haberine göre de Avrupa Konseyi sözcüsü Daniel Holtgen da Twitter'dan yaptığı açıklamada “AYM, ifade özgürlüğü konusunda, birçok defa AİHS prensiplerine ve içtihatlara uymuştur” sözleriyle AYM’ye sahip çıktı ve “Yakından izliyoruz” dedi.

Konseyden üst düzey bir yetkili, AYM’nin bugüne kadar Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne uyduğunu anımsatırken, AYM Başkanı Zühtü Arslan’ın da önümüzdeki hafta AİHM’nin yıl sonu istatistiki veri toplantısı için Strazburg’a gideceğini anımsattı. Arslan ile kararın ardından yaşananların ele alınacağını belirten yetkili, Ankara ile Strazburg arasında da temasların sürdüğünü söyledi. Yetkili “AYM’nin ve İstanbul Mahkemeleri’nin aldığı kararlara da, hükümet yetkilileri tarafından açıklamaları da bir ünlem ile takip ediyoruz” dedi. (HABER MERKEZİ)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Deniz Yücel: İşimi iyi yaptığım için neden pişman olayım ki?

SONRAKİ HABER

23. İstanbul Tiyatro Festivali başlıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa