15 Ocak 2018 22:05

'KHK ile doğa talanı daha da artacak'

Bergama'da basın açıklaması yapan KESK bileşenleri, son çıkan KHK'lar ile artacak doğa talanlarına dikkat çektiler. 

Paylaş

Son çıkan 696 Sayılı KHK ile Türkiye Şeker Kurumu'nun kapatılması ve devam eden OHAL ile ilgili Beragama'da Tarım-Orkam Sen'in öncülüğünde KESK bileşenleri ortak açıklama yaptı. 

Cumhuriyet Meydanı'ndaki açıklamada "KHK'lar Değil Demokrasi, Rant Değil Doğa Kazanacak" pankartı açılırken açıklamada hükümetten tarımı yok eden politikalara son vermesi ve OHAL'in sonlandırılması talep edildi.  

Basın metnini okuyan Tarım Orkam Sen temsilcisi Ünal Kaymak, Şeker Kurumu'nun pancar üreticisi ve şeker üretimi için önemli bir kuruluş olduğunu belirterek "AKP  iktidarının yanlış tarım politikalarından dolayı Hayvancılık ve diğer tarım ürünlerinde olduğu gibi, şeker pancarı da dışa bağımlı hale gelmiştir. Piyasaya nişasta bazlı şekerlerle, yüksek yoğunluklu tatlandırıcılar hakim olmaktadır. Böyle bir ortamda sektörü düzenleme ve denetleme görevi bulunan Şeker Kurumu’nun kapatılması, zaten destekten yoksun olan pancar üreticisini daha da zor duruma düşürecek ve denetimsiz bir şeker sektörü piyasası yaratacaktır" dedi. 

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu'nun kapatılmasına da değinen Kaymak şunları söyledi "KHK ile görev ve sorumlukları Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığına devredilen TAPDK’nın kapatılması ile doğacak yasal boşluk, piyasanın başıboş kalmasına ve halk sağlığının bundan olumsuz etkilenmesine sebep olacaktır. Orman özelliğini yitiren ve tarım alanına dönüştürülmesi mümkün olmayan bir bölgeye taşınacak olan Gemlik’e Bakanlar Kurulu tarafından belirlenecek bir bölge, orman dışına çıkarılarak alan sağlanacak. Nüfusu yaklaşık 107 bin olan ilçenin taşınabileceği kadar büyük orman vasfını yitirmiş arazi seçiminin bölgedeki zeytinlikler düşünüldüğünde yeni bir zeytinlik katliamına yol açacağı kaçınılmazdır. Gölcük’ün de halkın kullanımına kapatılması ve orman kıyımı demektir".

'DOĞA TALANINA SON VERİLMELİ'

OHAL kaldırılmasını ve KHK'ların iptal edilmesini isteyen Kaymak "Başta üyelerimiz olmak üzere; haksız, hukuksuz, herhangi bir yargısal süreç işletilmeden ihraç edilen tüm kamu emekçileri görevlerine iade edilmelidir. Doğa talanına son verilmeli, Gölcük halka açılmalıdır. Şeker pancarı üreticilerine teşvik desteği sağlanmalı, şeker piyasası denetlenmelidir.Tütün üreticisi ve tüketicisi yabancı firmaların insafına bırakılmamalıdır. Gemlik zeytinliklerine dokunmayın. Bu haksızlıklar, hukuksuzluklar ve doğa katliamları ortadan kalkana dek, tüm fiili ve meşru alanlarda mücadele edeceğimizi bir kere daha kamuoyu ve basın ile paylaşıyoruz" dedi. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

The Post ekibi Sınır Tanımayan Gazetecilere destek verdi

SONRAKİ HABER

SES: Şiddete karşı 17 Nisan'da iş bırakıyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa