15 Ocak 2018 17:54

'Karanlıktan çıkmanın yolu birleşmek'

Balıkesir Edremit’te siyasi partiler, sendikalar ve derneklerin de aralarında olduğu 29 kurum ve kuruluş 'OHAL’e hayır’ platformu oluşturdu.

Paylaş

Balıkesir Edremit’te siyasi partiler, sendikalar ve derneklerin de aralarında olduğu 29 kurum ve kuruluş “OHAL’e hayır’ platformu oluşturdu. Platformun yürütmesini oluşturan Eğitim Sen, Zeytinli Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve ÖDP Edremit İl Örgütünün temsilcileri gazetemize konuştu. 

‘MUHALİFLERİ TASFİYE ARACI OLDU’

Platform hakkında konuşan PSAKD Zeytinli Şube Başkanı Mazlum Arı, “Bizler muhalif olan tüm kesimlerin baskı altında tutularak, ülkenin bir bütün olarak açık cezaevine çevrilmesine seyirci kalamazdık” dedi. 

Eğitim Sen Edremit Temsilcisi Ali Tükengün de OHAL’in ilanından bu yana binlerce kamu emekçisinin sorgusuz sualsiz işinden, ekmeğinden edildiğini söylerken kendisinin de ‘FETÖ ile iltisaklı olmak’ suçlamasıyla yaklaşık on beş aydır açıkta olduğunu ve yeni göreve döndüğünü söyledi. “OHAL, tek adam, tek parti rejimi için engel görülen işçi ve emekçi örgütlerini tasfiyeye araç oldu” diyen Tükengün, “OHAL döneminde kamu emekçilerinin iş güvencesi ortadan kaldırıldı. Şimdi sokağa çıkmak neredeyse olanaksızlaştı. Sendikal eylem ve etkinliklerimiz baskı ve soruşturmalarla engellenmek isteniyor. 

Basın açıklamalarına dahi bir çok yerde saldırılar oluyor. Bu kuşatma ve cendereden çıkışın yolu birleşmek ve mücadele etmektir” ifadelerini kullandı. Tükengün, yarın Edremit Cumhuriyet Meydanı’nda yapılacak basın açıklamasına tüm Edremitlileri davet etti. 

ÖDP Edremit İl Örgütü Yöneticisi Dursun Demir de, “İktidarın yönetememe durumunu sürdürebilmek için tek çaresi OHAL’dir” dedi. 

İktidarın istediği düzenlemeleri KHK ile yaptığına dikkat çeken Demir, “Doğru olan bir program etrafında birleşip, yukarıdan aşağıya bütün bir toplumu kucaklamamız gerekiyor. Edremit’te yaptığımız çalışmalarda farklılıklarımıza rağmen yan yana gelip OHAL’e karşı çıkmaya çalışıyoruz. Toplumdaki korku duvarını ancak böyle yıkabiliriz. Bunu başaracağız” ifadelerini kullandı. (Edremit/EVRENSEL)

(Fotoğraf: Arşiv)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

CHP forumunda OHAL'e karşı mücadele çağrısı

SONRAKİ HABER

Eğitim Sen Bursa Şubesi İl Milli Eğitim önünde yarı yılı değerlendirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...