12 Ağustos 2012 12:27

Pozantı mağdurları gözaltına alındı!

Mersin'de Pozantı Cezaevi mağduru olan 6 çocuk, ev baskınları sonucu tekrar gözaltına alındı. Gözaltına alınan çocukların gardıroplarındaki elbiselerinin tümü ve ayakkabılarına da el konuldu.Mersin'de daha önce taş attıkları gerekçesiyle tutuklanan, taciz ve tecavüz olaylarının yaşandığı Pozantı Çocuk

Pozantı mağdurları gözaltına alındı!

Paylaş

Mersin'de daha önce taş attıkları gerekçesiyle tutuklanan, taciz ve tecavüz olaylarının yaşandığı Pozantı Çocuk Cezaevi'ne konulan ve daha sonra serbest bırakılan 6 çocuk, sabah saatlerinde özel hareket timlerinin de katıldığı ev baskınlarında tekrar gözaltına alındı. Yeni Hal Mahallesinde 6 ayrı eve yapılan baskınlarda M.M. (16), Z.E. (16), Ş.İ. (16), N.K. (16), Ü.T. (16) ve HF. (16) adlı çocuklar gözaltına alındı. Arama sırasında çocuklara ait tüm elbise ve ayakkabılara da el konulması dikkat çekti.

M.M.'nin babası Saadettin M., 3 panzer ve akrep tipi zırhlı araçlarla 50 kişilik özel hareket timi tarafından evlerinin basıldığını söyledi. 1990'lı yıllarda dahi böyle bir baskın ile karşılaşmadıklarını ifade eden baba Saadettin M., ‘Kendilerine söyledim bu kadar polis özel hareket timleri ile evimizi basıyorsunuz. Kendileri de 'siz böyle olduğunuz sürece biz de böyle yaparız' yanıtını aldım’ dedi.

Ev baskınlarının olduğu Hal Mahallesi'nde inceleme yapan İHD Mersin Şube Başkanı Ali Tanrıverdi, Pozantı mağduru çocukların tekrardan gözaltına alınmalarının hükümetin Kürtlere ve Kürt sorununa olan yaklaşımını ortaya koyduğunu ifade ederek, ‘AKP bolca yargı paketlerini çıkartıyor; ama bu paketler sadece katillere yarıyor. Siyasi olarak tutuklanan Kürt çocuklarına akıl almaz işkence ve bitirme politikasını devreye koymuş ve o paketten Kürtlere hiç bir şey çıkmamıştır. Kürt çocuklarına Pozantı'da yaptıkları vahşete tüm dünya tanık olunca bu kez Pozantı mağduru çocuklardan intikam alınıyor’ dedi. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Alayda, kalayda ve lehimde usta bir ozan

SONRAKİ HABER

Venezuela'da muhalefet ve iktidar 1 Mayıs’ta sokakta olacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa