15 Ocak 2018 13:54

Abbas: Trump’ın barış çabaları göz boyamadan ibaret

Filistin Devlet Başkanı Abbas, Trump’ın ABD'yi İsrail-Filistin meselesinde arabuluculuk yapabilecek ülkeler listesinden çıkardığını söyledi.

Paylaş

Ramallah’ta konuşan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, ABD Başkanı Donald Trump’ın "Ortadoğu’da barış planı" olarak adlandırdığı girişiminin göz boyamaktan başka bir şey olmadığını söyledi.

Abbas "Kudüs, Filistin'in Ebedi Başkenti" temasıyla düzenlenen 28. Dönem Çalışma Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, "İsrail Oslo'yu bitirdi. Dolayısıyla yeniden gözden geçirilmesi için masaya konulmalı” dedi. 

Filistin Kurtuluş Örgütü’nün düzenlediği bir konferansta konuşan Abbas Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasının ABD’yi arabuluculuk yapabilecek ülkeler listesinden çıkardığını söyleyerek “(Trump) Bir tweet’inde demiş ki: Filistin’e barış görüşmelerini reddettiği için para vermeyeceğiz. Yazıklar olsun sana (Trump). Ne zaman görüşmeleri reddetmişiz?” dedi ve ekledi: “Siyasi barış görüşmeleri uluslararası arabulucular nezdinde gerçekleşmelidir, sadece ABD arabulucuğunda değil. Daha net söylememe gerek var mı? ABD’nin İsrail ve Filistin arasında arabuluculuk yapmasını kabul etmiyoruz.” 

Abbas, Filistin yönetiminin sadece geniş, uluslararası destek gören bir kurul tarafından arabulucuğu yapılan ve ABD’nin de hâlâ içinde bulunabileceği barış görüşmelerini kabul edeceğini söyledi. 

ABD’nin Birleşmiş Milletler ve İsrail elçilerini de konuya ilişkin tavırları sebebiyle eleştiren Abbas Nikki Haley ve David Friedman’ın tutumlarını “rezalet” olarak nitelendirdi. (DIŞ HABERLER)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Vatan Şaşmaz cinayeti soruşturmasına takipsizlik

SONRAKİ HABER

Batı Şeria ve Gazze'de binlerce kişi Trump'ın işgal planına karşı sokağa çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa