15 Ocak 2018 13:23

DTK’den yargılanan hekimlerin duruşması görüldü

DTK faaliyetleri gerekçesiyle 15 yıla kadar hapisle yargılanan Dr. Selçuk Mızraklı ve Dr. Şemsettin Koç'un davası görüldü.

Paylaş

Demokratik Toplum Kongresinde (DTK) çalıştıkları gerekçesiyle 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Diyarbakır Tabip Odası Eski Başkanları Dr. Selçuk Mızraklı ve Dr. Şemsettin Koç hakim karşısına çıktı.  

Diyarbakır merkezli yürütülen Demokratik Toplum Kongresi (DTK) soruşturması kapsamında geçtiğimiz yıl temmuz ayında tutuklanarak 8 Eylül 2016’da tahliye edilen Diyarbakır Tabip Odası Eski Başkanları Dr. Selçuk Mızraklı ve Dr. Şemsettin Koç  hakkında “örgüt üyesi” oldukları iddiasıyla 7.5 yıldan 15’er yıla kadar hapis istemiyle açılan davalar görüldü. Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davalara, TTB Merkez Konsey üyeleri Şeyhmus Gökalp, Selma Güngör, TİHV, İHD, SES ve DTK yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda kişi de izleyici olarak katıldı.

‘SARMAŞIK DERNEĞİNİN PKK İLE İLİŞKİSİ BULUNMADI’

İlk olarak, DTK’de yürüttüğü faaliyetler nedeniyle yargılanan Dr. Selçuk Mızraklı’nın duruşması görüldü. Kimlik tespiti ardından başlayan duruşmada Mızraklı savunma yaptı.  Üzerine atılı suçlamaları kabul etmeyen Mızraklı, “Doktorum ancak bu durum çevremde olup bitenlere kayıtsız kalmamı gerektirmiyor. Tam aksine çevremde olup bitenlere karşı demokratik duyarlılıkta bulunmak, sorunların çözümü yönünde faaliyette bulunmayı görevim olarak görüyorum” dedi. Davanın iddianamesinde KHK ile kapatılan Sarmaşık Derneğinin PKK ile ilişkilendirilmesini kabul etmeyen Mızraklı, derneğin amacının köyden kente göç eden, sosyal ve ekonomik durumu iyi olmayan ailelere yardım etmek olduğunu söyledi. Mızraklı,  derneğin birçok kez bakanlık müfettişleri ve diğer yetkililer tarafından denetlendiğini, PKK ile bir ilişkisinin bulunmadığını ifade etti.

Toplumda yaşanan sorunların demokratik bir şekilde çözümü için DTK bünyesinde faaliyet yürüten  Sosyal Politikalar Komisyonunda görev aldığını söyleyen Mızraklı, “Binlerce yıl beraber yaşayan haklardan birinin yok olarak kabul edilmesi sorunların çözümüne fayda sağlamayacaktır. Gözyaşı ve ölümlerin son bulmasında bu yol önemli olacaktır” dedi.  Mızraklı, hakkındaki adli kontrol kararının kaldırılarak beraatını istedi.

ADLİ KONTROLLERİ KALDIRILMADI

Savunmaların ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, adli kontrol kararının kaldırılması yönündeki talebi reddetti. Mahkeme, dava dosyasındaki eksiklerin tamamlanması için duruşmayı 30 Mayıs tarihine erteledi.

Mızraklı’nın davasının ardından, DTK bünyesinde yürütülen çalışmalara katıldığı gerekçesiyle “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla yargılanan Dr. Şemsettin Koç’un da davası da aynı mahkemede görüldü. Kimlik tespiti ve iddianamenin özetinin okunmasıyla başlayan duruşmada Koç savunma yaptı. Suçlamaları kabul etmeyen Koç, “STK yöneticisi olduğu için DTK tarafından toplantılara davet edildiğini” söyledi. Van depreminde yaralanan yurttaşlara tıbbi yardım için kente gitmesinin iddianamede DTK faaliyeti olarak  gösterildiğine dikkat çeken Koç, o dönem sağlık bakanlığının görevlendirilmesiyle Van’a gittiğini kaydetti. Avukat savunmalarının ardından ara kararını açıklayan mahkeme, Koç hakkında verilen adli kontrol tedbirini kaldırmadı. Dava eksiklerin tamamlanması için 30 Mayıs tarihine ertelendi. (Diyarbakır/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

MMO İzmir Şubesi yeni yönetimini belirledi

SONRAKİ HABER

Öğrenip, güçleneceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa