15 Ocak 2018 12:34

Emani cinayeti davasında sanıklara 132'şer yıl hapis

Sakarya'da bebeğiyle birlikte öldürülen 8 aylık hamile Suriyeli mülteci Emani El Rahmun davasında sanıklara 132'şer yıl hapis cezası verildi.

Paylaş

Sakarya’da tecavüz edilen ve 10 aylık bebeğiyle birlikte öldürülen 8 aylık hamile Suriyeli Emani El Rahmun davasında savcı mütalaasını açıkladı. İki sanık için ayrı ayrı 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet istendi. 
 
Sakarya’da 10 aylık bebeğiyle öldürülen Emani El Rahmun cinayetiyle ilgili açılan davanın Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşması öncesi İstanbul Kadın Meclisleri, adliye binası önünde basın açıklaması yaptı.

‘KADIN CİNAYETLERİ VAHŞİLEŞİYOR’

İstanbul Kadın Meclisleri üyesi Sultan Gürbey, Türkiye’de 2017 yılında 409 kadının öldürüldüğünü, 387 çocuğa cinsel istismarda bulunulduğunu hatırlatarak, bu sayıların son yılların rekor sayıları olduğunu söyledi. Kadın cinayetleri rekor oranda artarken, şiddetin niteliğinin de değiştiğine dikkat çeken Gürbey, "Kadın cinayetleri vahşileşiyor. Emani cinayeti, ne yazık ki bu vahşiliğin en somut örneğidir” dedi.

‘ÜLKESİNDEKİ ŞİDDETTEN KAÇAN KADINLAR, SIĞINDIKLARI ÜLKEDE DE ŞİDDETE MARUZ KALIYOR'

Savaştan kaçıp Türkiye’de yaşamaya çalışan göçmen kadınların neler yaşadığının bu katliamla bir kez daha ortaya çıktığını ifade eden Gürbey, “Kadınlar savaş ortamlarında, şiddet ortamlarında en ağır bedeli ödeyenler oluyor. Ülkesindeki şiddetten kaçan kadınların, sığındıkları ülkelerde de cinsel şiddete maruz kalmaları, öldürülmeleri kabul edilemez. Zaten var olan kadın düşmanlığı yabancı düşmanlığıyla birleşerek göçmen kadınların hayatlarını daha da zorlaştırıyor. Sessiz kalmıyoruz! Göçmen kadınların yanındayız” dedi.

“Emani ve öldürülen tüm kadınlar için adalet istiyoruz; tüm kadınlar için adaleti sağlayana kadar mücadeleye devam edeceğiz” diyen kadınlar, açıklama sonrası  davayı takip etmek üzere Sakarya Adliyesi’ne girdi.

Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlayan davanın ikinci duruşmasında tutuklu sanıklar hazır bulundurulurken, Emani’nin eşi Halit El Rahmun, erkek kardeşi ve avukatları katıldı. Duruşmayı izleyenler, sanıklar içeri getirildiğinde, “Siz insan mısınız?” diyerek tepki gösterdi. Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada, mahkeme heyeti başkanı, otopsi raporunun gönderildiği bilgisini paylaştı.

Otopsi raporuna karşı tutuklu sanık Birol Karaca, Cemal Bay ve avukatları bir söyleyecekleri olmadığını belirtti. Savcı da otopsiye dair bir talebi olmadığını, esas hakkındaki mütalaayı açıklayabileceğini ifade etti.

3'ER KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

Esasa ilişkin kararını açıklayan savcı, "plan yaparak ve tasarlayarak cinsel saldırı, zorla cinsel saldırıya bulunmak amacı ile nitelikli cinsel saldırı, canavarca bir his ve eziyet çektirmek suretiyle, sanıkların suçu işledikleri anlaşıldığını" ifade ederek, her iki failin de ayrı ayrı ve en üst sınırdan cezalandırılması ve tutukluluk hallerinin devamı yönünde karar verilmesini istedi. Savcı, en üst sınırdan en az 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi.

Sanık avukatları, savunma için zaman istemediğini ifade etti.

Emani El Rahmun’un avukatları ise savcının mütalaasına katıldığını belirtti.  Son olarak konuşan Emani El Rahmun’un eşi Halid El Rahmun, sanıkların en üst seviyede cezalandırılmasını istediğini söyledi. Babası Muhammed Ali El Rahmun da, her iki failin en ağır şekilde ceza almasını istediğini dile getirdi. 

'VERİLECEK CEZAYA RAZIYIM'

Ardından sanıkların da son savunmaları soruldu. İlk olarak konuşan Birol, "Ben öldürmedim, bir tek cinsel saldırı yaptım. Suçum neyse razıyım. Savunmam budur" dedi. Sanık Cemal de, "Siz bilirsiniz. Mahkeme önünde ekleyeceğim husus yoktur. Söylemek istediğim başka bir şey bulunmamaktadır" dedi.

Duruşmaya bir saat ara verildi. 

132'ŞER YIL HAPİS

Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme sanıklar Birol Karacal ile Celal Bay'a 132' şer yıl hapis cezası verdi. 

Birol Karacal ile Cemal Bay, 30'ar yıl olmak üzere 2'şer kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verildi. Sanıklara ayrıca, 'nitelikli cinsel saldırı' suçundan 30'ar yıl, 'yağma' suçundan 15 yıl, 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak' suçundan 21'er yıl, 'konut dokunulmazlığı' suçundan ise 6'şar yıl hapisle cezalandırıldı. Karacal ve Bay, toplam 132'şer yıl hapis cezasına çarptırılırken, takdiri indirim hükmünün uygulanmayacağını belirtildi. (Sakarya/MA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çorum'da OHAL'e karşı kitlesel panel

SONRAKİ HABER

Egemen iktidarın kurma kolu: Taraftar medya

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa