15 Ocak 2018 12:37

Çorum'da OHAL'e karşı kitlesel panel

Çorum'da CHP Milletvekili Aytuğ Atıcı, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan ve ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş'ın katılımıyla OHAL paneli yapıldı.

Paylaş

Çorum Emek ve Demokrasi Platformu tarafından düzenlenen “OHAL değil, demokrasi” konulu panel, yoğun bir katılıma sahne oldu. CHP Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan ve ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş'ın konuşmacı olarak katıldığı paneli 700’ü aşkın kişi büyük bir ilgiyle takip etti.

Moderatörlüğünü Çorumlu sanatçı, tiyatro yazarı Şahin Örgel’in üstlendiği panelde ilk konuşmayı yapan EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, Türkiye’nin olağan dışı bir süreçten geçtiğini belirterek, “Tek adam, tek parti liderliğinde faşizm inşa ediliyor. Şu anda faşizme dayanan bir siyasal rejime doğru gidiyoruz. Çıkarılan OHAL ve KHK’lerin gerekçeleri de budur. İstiyorlar ki, hiçbir güç, hiçbir toplumsal muhalefet sesini çıkarmasın. İşte bu nedenle baskı rejimi inşa ediliyor. Bu nedenle basının sesi kısılıyor ve Ahmet Şık bu nedenle cezaevinde. HDP milletvekilleri bu nedenle cezaevinde. CHP Milletvekili Enis Berberoğlu bu nedenle cezaevinde. Kim sesini çıkarırsa çıkarsın baskı ve tehditle karşılaşıyor” dedi.

'OHAL’E KARŞI TÜM TOPLUMSAL KESİMLER BİR ARAYA GELMELİ'

AKP’nin MHP ile sadece seçimde değil, siyasal gericilikte de birleştiğinin altını çizen Gürkan, “Burada sadece solculara, sosyalistlere, HDP’ye, CHP’ye yönelik değil, bütün toplumsal kesimlere yönelik bir baskı söz konusu. İşçiler OHAL nedeniyle grev yapamaz hale geldi.  Kadınlar eşit hakları için sokağa çıkamaz hale geldi. Gençler, suskun, silik, itaat eden bir topluluk haline getirilmeye çalışılıyor” ifadelerini kullandı.
Gürkan, sermayenin en gerici koalisyonunun ittifakına karşı AKP’nin politikalarından zarar gören en geniş halk topluluğunun emek, barış ve demokrasi güçleri etrafında birleşerek mücadele etmesinin büyük olanaklarının bulunduğunu söyledi.

Çorum

‘OHAL İLE SİYASİ DARBE İLAN EDİLDİ’

CHP Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı da yaptığı konuşmada OHAL’in ‘FETÖ’ ile mücadele etmek için ilan edilmediğini, tam tersine toplumsal muhalefeti sindirme aracına dönüştüğünü söyledi.

Atıcı, “16 Temmuz günü saat 16.00’da Başbakan, ‘darbe kontrol altına alınmıştır’ diye bir açıklama yaptı. Peki, OHAL’i neden ilan ettiniz? Bunların tanımadığı bir grup mu devlete sızmış? ‘Ne istediler de vermedik?’ diyerek bunları devlete sızdıran siz değil misiniz? Bu çeteyi devlete kim yerleştirdi? ‘Biz bunları anlamamışız, UYAP’ı dahi bunlara kaptırmışız, Allah bizi affetsin’ diyen sizsiniz. Kendi elinizle devlete yerleştirdiğiniz bu çeteyi toplamak çok mu zor? Neden OHAL ilan ettiniz?

OHAL’in ilan edilmesinin bir tek nedeni var o da siyasal darbe. 15 Temmuz başarısız oldu, ancak 20 Temmuz’da sivil bir darbeyle karşılaştık. Bunun adı açık saçık darbedir” dedi.

‘AKP YENİLMEZ ALGISINI BİR KENARA BIRAKMALIYIZ’

Panelin son konuşmacısı ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş ise “Bu karanlığı aydınlığa çevirebiliriz. Ülkede bir karamsarlık havası oluşturulmaya çalışılıyor. ‘AKP’yi yenemeyiz, bunlar gitmeyecek’ deniliyor. Artık AKP yenilmez algısını bir kenara bırakmalıyız” dedi.
AKP’nin bu ülkede dört defa yenildiğini kaydeden Taş, “İlk olarak 2013’ün Haziranı’nda, yani Gezi’de AKP’yi yendik. Ne yazık ki, AKP bu durumu bir şekilde sandıkta kendi lehine çevirdi. AKP’yi ikinci kez 7 Haziran’da yendik. Burada da bizler barışı koruyamadık. AKP, baskılar ve katliamlar eşliğinde bu durumu 1 Kasım’da kendi lehine çevirdi. Üçüncü kez 16 Nisan’da yendik. Devletin “evet”ine karşı halkın “hayır”ı kazandı. Burada da YSK eliyle bir darbe yapıldı. AKP’yi dördüncü kez ise adalet yürüyüşünde yendik” şeklinde konuştu.

PANELDEN NOTLAR

*Çorum Emek ve Demokrasi Platformu tarafından Özdoğanlar Düğün Salonu’nda düzenlenen “OHAL değil, demokrasi” konulu panel, son dönemin en kitlesel etkinliklerinden birisi oldu.
 *Günler öncesinden hazırlığı yapılan panel için platform bileşenleri, yoğun bir çaba sarf etti. Kahvehanelerde ve halkın yoğun yaşadığı yerlerde panelin çağrısının yapılması katılımın artmasına neden oldu.
 *Panele CHP İl Başkanı Ali Rıza Suludere, Merkez İlçe Başkanı İsmail Kalender, CHP’li İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi üyeleri, eski milletvekilleri Feridun Ayvazoğlu ve Şükrü Bütün, Oğuzlar Belediye Başkanı Orhan Ateş, Aşdağul Belediye Başkanı Dursun Uzunca, EMEP İl Başkanı Cafer Gökmen, EMEP Merkez İlçe Başkanı Feyzullah Aygün, HDP İl Başkanı Ümit Küçükbayatlı, ÖDP ve Halkevleri'nden temsilciler, Çorum Çağdaş Avukatlar Derneği Başkanı Av. Ahmet Özdel, Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şube Başkanı Nurettin Aksoy, Alevi Kültür Merkezi Derneği Başkanı Erol İpek, Dedesli Ovası Türkmen Köyleri Derneği Başkanı Mehmet Ali Yıldırım, KESK Dönem Sözcüsü Ali Türksal, Eğitim-Sen Şube Başkanı Mustafa Gül, BES Şube Başkanı Ertuğrul Alper, Tüm Bel Sen Şube Başkanı Nevzat Veldet, SES Şube Başkanı Turgut Türkoğlu, DİSK Emekli-Sen Şube Başkanı Ömer Sözüdoğru, ADD Çorum Şube Başkanı Uğur Demirer ve çok sayıda davetli katıldı. (Çorum/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

2017 bütçesi 47,4 milyar lira açık verdi  

SONRAKİ HABER

Lübnan'da yol kapatma eylemine açılan ateş sonucu bir kişi öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa