Gebze'de kentsel dönüşüm yürüyüşü: Barınma insan hakkıdır!

Kocaeli Gebze'de Hürriyet ve Yavuz Sultan mahallelerinde yaşayan yaklaşık bin 500 kişi evlerine tapu verilmemesini ve kentsel dönüşümü protesto etti.

15 Ocak 2018 07:30
Paylaş

Dilara Kanık
Gebze

Kocaeli'nin Gebze ilçesindeki Hürriyet ve Yavuz Sultan mahallelerinde yaşayan yaklaşık bin 500 kişi söz verilmesine rağmen evlerine tapu verilmemesini ve kentsel dönüşümü protesto etti.

Gebze’nin en büyük mahallerinden olan Hürriyet ve Yavuz Selim Mahallesi sakinleri evlerine, mahallerine sahip çıkmaya devam ediyor. Daha önce defalarca Başbakan Binali Yıldırım’a, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’e de çağrı yapan, belediye meclis toplantısına da katılıp sorunlarını dile getiren ve tapularını isteyen mahallelinin sorunları belediye tarafından ötelenerek, cevapsız kaldı ve hâlâ tapu sorunları çözülmedi.

Hürriyet ve Yavuz Selim Mahalleleri halkı son 5 yıldır en çokta 2017 yılında ‘kentsel dönüşüm’ olacağı haberleri ile endişe beklemeye devam ediyor. En son seslerini Başbakan Yıldırım’a ulaştıran hatta Yıldırım’ın da durumdan habersiz olduğunu söyleyip bir an önce çözüleceği sözü vermişti. Ancak sonrasında gelinen noktada tapuların bütün hak sahiplerine ulaşması veya kimsenin mağdur edilmeden dönüşümün yapılması konusunda da bir gelişme yaşanmadı. 

Hürriyet ve Yavuz Selim mahalle halkları dün Beylikbağı Ahmet Pembegüllü Kültür Merkezi’nde sorunlarını konuşmak için bir araya geldi. Katılımın oldukça yoğun olduğu toplantıya bin beş yüze yakın mahalleli katılırken mahalle gençlerinin de katılımı yoğundu. 

'TEK YOL MÜCADELE ETMEK'

CHP Gebze Eski İlçe Başkanı Av. Recep Dursun yaptığı sunumda Gebze’nin yerleşim tarihini de anlatarak Hürriyet ve Yavuz Selim mahallelirned yaşanan sorunu ve mahalle halkının talepleri üzerine konuştu. Belediyenin sorunu 6306 Sayılı Kanun ( Afet Yasası) ile çözmeye çalıştığını ancak belirten Dursun “17 Ağustos ve 12 Kasım depremlerinde bile tek bir camı bile kırılmayan yerlere afet yasası uygulamak afet yaratmaktır. 6306 sayılı Afet yasası doğrultusunda uygulanacak projelerin seçildiği alanlara bakıldığında, kamu yararından ve yoksul halk kesimlerini konut edindirmekten çok rant amaçlı ve gelir grubuna hitap eden projeler” dedi. TOKİ’nin Başbakan’a bağlı olduğunu ve Devlet Denetleme Kurulu tarafından dahi denetlenmediğini vurgulayan Dursun bu durumun düşündürücü olduğunun altını çizdi. Mahalleliye mücadele etmenin tek yol olduğunu söyleyen Dursun İnönü Mahallesi’nde vatandaşların mücadele sonucu evlerini kurtardığını hatırlattı. Dursun talepleri tekrarlayarak, sorunun hak sahibi olan kimsenin mağdur edilmeden çözülmesi gerektiğini ifade etti. V

KAPLAN: MÜCADELE EDERSENİZ KAZANIRSINIZ

Daha sonra konuşma yapan Kocaeli Milletvekili Fatma Hürriyet Kaplan ise ; “Hiçbirinizi bu rantiyecilere, hukuksuz yönetime ezdirmeyeceğim. Hiçbirinizi onlara heba ettirmeyeceğim. Sonuna kadar, hakkınızı alana kadar, adalet yerini bulana kadar yanınızdayız. Bizim oturduğumuz koltuklar sizin koltuklarınızdır. Bu koltuklar Kocaeli halkınındır. Bu koltukların bize verdiği yetkiler Kocaeli halkına hizmet etmek için verilmiştir. Bu birliğinizi devam ettirin, bölünmeyin. Mücadele ederseniz kazanırsınız. Mücadele eden hep kazanmıştır” diye konuştu 

Milletvekili Tahsin Tarhan ise, geçmişte Beylikbağı bölgesinde yaşadığını ifade ederek; “Kendi imkânlarımızla buraları yaptık ama şimdi elimizden almak istiyorlar. Şimdi buralar çok değerlendi. İmar ve tapu izni vermiyorlar, buralara milyon dolarlık evler yapmak istiyorlar. Emek ve İnönü kazandı, siz de kazanacaksınız” dedi.

Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı ; Sabattin Günel ise bu durumun insana bakışla ilgili olduğunu belirterek “İnsanları yok sayan, halktan aldığı yeri halka karşı kullanan bir idare olursa sonuçlar çözümsüz olur. Çıkıp çözümü açıklasalar herkes rahatlar” diye konuştu. 

Toplantı sonunda kültür merkezi önünde toplanan mahalleli polis engelleme çabalarına rağmen yürüyüşe başladı. Yürüyüşe katılan mahalleliler sık sık “İşgalci Değiliz, Hak Sahibiyiz”, “Önce Tapu , Sonra Yapı”, “Susma Haykır, Barınma Haktır” sloganlarını attı. Hürriyet ve Yavuz Selim Mahallesi’nde yürüyen kitle mahalle içinde “Evde oturma, dışarıya çık. Evlerimiz Onurumuzdur” şeklinde slogan atarak mahalleliye çağrı yaptı.

'BİZİM ONAYIMIZI ALMAYAN HİÇBİR PROJEYİ KABUL ETMİYORUZ'

Yürüyüş sonunda Hürriyet Mahallesi’ne kitle burada bir basın açıklaması yaptı. Açıklamayı mahalleli adına okuyan Recep Dursun; “İktidar partisi Milletvekili İlyas Şeker’in meclis kürsüsünden yaptığı açıklamalar, Gebze Belediye Başkanının TOKİ’nin de bulunduğu milletvekilleri ile belediye başkanları toplantı resimleri, sorunun vatandaş lehine çözüm yerine ranta dayalı olacağını göstermektedir. Keza, aksi olsaydı sorunu yaşayan mahalle halkına danışıp , sormadan muhatap dahi almadan böyle bir toplantının başka bir izahı olamaz. Bu durum göstermektedir ki, kentimizi ve ülkeyi yönetenler, bu bölgede yaşayanları hak sahibi olarak değil, rantçı ve işgalci olarak görmeye başlamıştır. Bizleri rantçı, işgalci ve müşteri gibi gören anlayışı kabul etmiyor, reddediyoruz. Bize rağmen, bizim irademizin olmadığı, onayımızın alınmadığı, vatandaşın haklarını teslim etmediği hiçbir projeyi onaylamıyor, geleceğimiz hakkında alacağınız kararı tanımayacağız” dedi. Açıklama sloganlarla son buldu.

MAHALLELİNİN TALEPLERİ

* 6306 sayılı yasa gereğince riskli alan veya rezerv yapı alanı ilan edilmemesini ve hak sahibi olduğumuz topraklarımızın TOKİ ye devredilmemesi düşüncesinden derhal vazgeçilmesi

* Mevcut fiili duruma göre parselasyon yapılarak imara açılması

* Tapu tahsis belgesi , 2/B hak sahiplerine ve 20 yıldan fazla barınma hakkını kullanarak konut yapanlara arsa bedellerini ödemiş olanlara bedelsiz kısmen veya hiç ödememiş olanlara da emlak beyan değeri üzerinden tapularının verilmesi

YÜRÜYÜŞE KATILANLAR

CHP Kocaeli Milletvekilleri Fatma Kaplan Hürriyet, Tahsin Tarhan, CHP, SP, ESP, ÖDP ve EMEP yöneticileri , Hürriyet ve Yavuz Selim dernek başkanları, Hürriyet Yavuz Selim Ulus ve Cumhuriyet mahallesi muhtarları, Dersimliler Derneği, Giresun (Tirebolu, Güceliler, Dereliler, Armutdüzü ) dernekleri , Sivaslılar Derneği , Rantsal Dönüşümle Mücadele Platformu , Gebze Hürriyet ve Yavuz Selim Mahalleleri Güzelleştirme Kültür Dernekleri Dayanışma Platformu.

ÖNCEKİ HABER

Erzurumluoğlu: Dindarlar Arakan'ı duyuyor komşusunu duymuyor

SONRAKİ HABER

Öğrenip, güçleneceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa