15 Ocak 2018 03:53

SPOT Yöneticisi: Türkiye halklarıyla dayanışmayı büyüteceğiz

İngiltere’de SPOT öncülüğünde ‘Olağanüstü Hal ile Yönetilen Türkiye’ başlıklı konferans düzenlenecek.

Paylaş

Arif BEKTAŞ
Londra

Haziran direnişi döneminde İngiltere’de, Türk ve Kürt Toplumu Dayanışma Merkezi (DAY-MER) tarafından Türkiye’ye gönderilen heyet tarafından oluşturulan Türkiye Halklarıyla Dayanışma Kampanyası (SPOT) yeni bir konferansa hazırlanıyor.

Konferansa aralarında Ünlü Yönetmen Ken Loach, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Gazeteci Owen Jones, Gazeteci-Yazar Aydın Çubukçu, Gazeteci Mustafa Yalçıner, CHP ve HDP Milletvekilleri ile İngiliz milletvekili ve sendikacıların yanı sıra Evrensel Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat gibi isimlerin de bulunduğu çok sayıda konuşmacı katılacak.

20 Ocak günü Londra’da yapılacak konferansta iki ana oturumun yanı sıra 6 ayrı konuda atölyeler gerçekleştirilecek.

“Olağanüstü Hal ile Yönetilen Türkiye” başlığını taşıyan konferansta, OHAL ve KHK’lerle yönetilen ülkenin bu durumdan kurtarılmasının yollarının neler olduğu tartışılacak.

Birçok sendikanın da içinde yer aldığı SPOT Yönetim Kurulu Üyesi Çağdaş Canbolat konuyla ilgili sorularımızı yanıtladı.

Oldukça kalabalık bir konuşmacı ile “Olağanüstü Hal ile Yönetilen Türkiye” başlıklı bir konferans düzenliyorsunuz. Neden bu konuyu seçtiniz?

Türkiye’de bugün birçok sorunun kaynağında OHAL var da ondan. Biliyorsunuz 5. kez OHAL uzatıldı. Öyle görünüyor ki; Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP iktidarı OHAL ile ülkeyi yönetmeyi sevdi. Çünkü tüm muhalifleri susturmaya, sindirmeye çalışıyorlar. OHAL ile kendilerinden olmayanları, hukuksuz bir şekilde devre dışı bırakmak istiyorlar. Hak ve özgürlükler, basın ve ifade hürriyeti ortadan kaldırılmış durumda.

Hukuk, adalet yok olmuş durumda. Anayasa Mahkemesi’nin geldiği durum ortada. Cumhurbaşkanı, Başbakan, Adalet Bakanı nasıl istiyorsa mahkemelerden öyle kararlar çıkıyor.

Grevler yasaklanıyor, işçilerin hak arama mücadelesi OHAL gerekçe gösterilerek bastırılmaya çalışılıyor. İş cinayetleri, kadın cinayetleri, tacizler almış başını gidiyor. Politikacılar tutuklanıyor, belediye başkanları görevden alınıp kayyım atanıyor. Bunları doğru bir şekilde haber yapan televizyon, gazete, radyo ve sosyal medya hesapları kapatılıyor, çalışanları tutuklanıyor.

İşte hükümet bütün bunları OHAL’i gerekçe göstererek yapıyor. Bu durumda Türkiye’de bir sorun tartışılacaksa, o da OHAL’dir. Yani ‘Olağanüstü hal ile yönetilen Türkiye’dir.

Çok geniş bir kadro var ve her alandan konuşmacılar konferansta olacak...

Evet. Konferansı planlarken OHAL’in etkili olduğu alanlara baktık. Aslında OHAL tüm alanları etkiliyor. Medya, akademi, işçiler, kadın, parlamento, savaşlar vs. Onun için bu alanların hepsinin tartışıldığı bir konferans olmasını istedik. Bu alanlardan uzman konuşmacılar da sağ olsunlar davetimizi geri çevirmedi.

İngiltere’den de oldukça etkili konuşmacılar dikkatimizi çekti. Milletvekilleri, sendikacılar, yazarlar ve kampanya temsilcileri konuşacaklar. Bu konferanstan nasıl bir sonuç bekliyorsunuz?

Konferansta Türkiye’de olup bitenler masaya yatırılacak. OHAL koşullarında yaşanan sorunlar ve hükümetin politikaları tartışılacak. Ondan sonra da nasıl bir stratejimizin olacağını tartışacağız. İngiliz konuşmacılar da tecrübelerini aktaracaklar ve konferans sonunda bazı kararların alınmasını umut ediyoruz.

Nasıl kararlar?

İngiltere’de yürütülecek kampanyaların kararlarının alınmasını bekliyoruz. Türkiye’deki işçi ve sendikalarla İngiltere’deki sendikaların daha etkili bir dayanışma çalışması, gazetecilerin sorunlarına el atıp, heyet, lobi gibi çalışmaları çoğaltmak gibi, akademisyenlerle dayanışmayı daha da geliştirme bu konferansta alınabilecek kararlardır. Ama en önemlisi de, İngiltere hükümetinin, Türkiye’deki antidemokratik uygulamalar karşısındaki sessizliğinin üzerine gidip, bu tutumlarını değiştirmesi için baskı kurmak planlarımız arasında olacaktır.

KİMLER KATILACAK?

Ken Loach (Yönetmen), Aydın Çubukçu (Yazar), Owen Jones (Yazar), Mustafa Yalçıner (Gazeteci), Kate Osamar (İngiltere İşçi Partisi Milletvekili), Mehmet Tüm (CHP Milletvekili), Hişyar Özsoy (HDP Milletvekili), David Lammy (İngiltere İşçi Partisi Milletvekili), Kani Beko (DİSK Genel Başkanı), Seyit Aslan (DİSK Gıda-İş Genel Başkanı), Ian Hodson (Fırın ve Genel Gıda-İş Sendikası Ulusal Başkanı), Louise Regan (İngiltere Eğitim Sendikası Başkanı), Joanna De Groot (İngiltere Yüksek Öğrenim Elemanları Sendikası Başkanı), Christine Blower (Avrupa Eğitim Sendikaları Konfederasyonu Başkan Yardımcısı ve SPOT Sözcüsü), Simon Dubbins (UNITE Sendikası Uluslararası İlişkiler Sorumlusu), Elena Cresta (İngiltere Sendikalar Konfederasyonu Yöneticisi), Lindsey German (Savaş Karşıtı Koalisyon Başkanı), Andrew Smith (Silah Ticaretine Karşı Kampanya Başkanı), Thomas J Miley (Akademisyen), Mehmet Uğur (Akademisyen), Ceren Sözeri (Akademisyen), Esra Özyürek (Akademisyen), Ceylan Begüm Yıldız (Akademisyen), Fatih Polat (Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni), Mehveş Evin (Gazeteci), Barry White (Gazeteci), Kemal Göktaş (Gazeteci), Steve Sweeney (Gazeteci), Kumru Başer (Gazeteci), Ege Dündar (Uluslararası PEN), İsrafil Erbil (Britanya Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı), Sarya Tunç (Kadın Hareketi Aktivisti), Çınar Altun (DAY-MER Kadın Komisyonu), Çağdaş Canbolat (SPOT YK Üyesi), Oktay Şahbaz (DAY-MER Sekreteri ve SPOT YK Üyesi)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Erdoğan seçimler için tansiyonu artırmak istiyor’

SONRAKİ HABER

Öğrenip, güçleneceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa