14 Ocak 2018 20:42

Türkiye, ekonomik kırılganlık göstergelerinde alarm veriyor

CHP Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Türkiye ekonomisinin 'Alarm Haritası' verilerini değerlendirdi.

Paylaş

Yükselen piyasa ekonomileri için kırılganlık göstergelerinden oluşan ‘Alarm Haritası’nda Türkiye, 21 göstergenin 10’unda ‘alarm’ verileriyle yer alıyor.

Alarm seviyesi ile Türkiye’nin diğer ülkelerden ayrıştığına dikkat çeken CHP Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Uluslararası Finans Enstitüsü’nün, ‘Alarm Haritası’nda kırılganlıkların üç boyutunu sıraladı: Dış finansmana bağımlılık. Yurt içi reel sektör ve finans sektörünün kırılganlıkları. Makroekonomik uyumun kapsamını etkileyebilecek siyasi inandırıcılık ve istikrar”.

TL’nin değer kaybında yeni rekorlara koşması, enflasyon ve dış ticaret verilerinin kırmızı alarm vermeyi sürdürmesinin sonuçta etkili olduğunu ifade eden Erdoğdu şu tespiti yaptı:  “Asgari ücretle çalışan işçinin, emeklinin, borç batağındaki çiftçinin ve esnafın durumundaki olumsuzlukları kalıcı önlemlerle gidermek yerine onları suiistimal ederek günübirlik çözümlerle ekonominin üzerine çekilmeye çalışan makyaj artık tutmuyor. Gerçekler uluslararası ekonomik kuruluşlarca ortaya çıkarılıyor.”

ELİN PARASINA MUHTAÇLIK

Tablonun ‘dış finansmana bağımlılık’ kategorisinde Türkiye’nin ciddi şekilde diğer ülkelerden “kırmızı alarm”la ayrıştığının ortaya çıktığını ifade eden Erdoğdu, “Türkiye’nin uzun süredir devam eden en can alıcı risk noktası; GSYH’nın yüzde 25’ine denk gelen dış finansman ihtiyacı. Ekonomiyi yeniden ihracat yönelimli hale getirmeye yardımcı olacak ve verimliliği zaman içinde artıracak yapısal reformlar ile iç tasarrufların teşvik edilmesine yardım edecek önlemler alınması gerekli. Ancak hükümetin bu konuda elle tutulur bir önlemi olmadığı gibi o yönde bir çabası da yok” diye konuştu.

Dış Finansman Kırılganlık Endeksi’nde, ‘rezerv yeterlilik oranı’ ile ‘reel efektif döviz kurusapması’nda Türkiye’nin alarm verdiğine dikkat çeken Erdoğdu, ‘döviz rezervinin kısa vadeli yükümlülükleri karşılama oranı’nında kırmızı alarm verdiğine işaret etti.

‘KIRILGANLIK ARTACAK’ TESPİTİ

Kırılganlığın, yönetimdeki keyfilik ile demokrasi ve hukuk açığının, dış politikada gerilimin, herkesle kavga etmenin doğal sonucu olduğu tespitini yapan Erdoğdu, “Ekonomide kötüye gidişin hızlandığı 2017’de sadece döviz kuru hedefi değil, tüm makroekonomik hedefler saptı. Bu yıl dış kaynak girişleri azalacağı gibi, dövizde yükselişin sürmesi nedeniyle dış borç çevirmede maliyetler artacak. Net döviz pozisyon açığı 212 milyar dolara ulaşan reel sektör firmalarının zorda kalmaları, iflasları tetikleyebilir.”
Erdoğdu, faiz, enflasyon ve işsizliğin hızla büyüyeceği, ekonomide yavaşlamanın istatistiklere yansıyacağı 2018 yılında,daha düşük büyüme ve daha fazla kategoride alarm durumunun Türkiye’yi beklediğini de sözlerine ekledi. 

10 GÖSTERGENİN 8’İNDE BİRİNCİLİK!

Alarm Haritası’nda Türkiye’nin yanında Arjantin’in de oldukça kırılgan olduğunun görüldüğüne işaret eden Erdoğdu, “Türkiye 21 göstergenin 10’unda alarm vererek diğer ülkelerden ayrışıyor. Türkiye’ye en yakın durumda olan ülkeler ise Arjantin ve Ukrayna. Dış finansmanın kırılganlığı, cari açığın milli gelire oranı, rezerv yeterlilik oranı, reel efektif döviz kurundaki oynaklık, yurt içi finansal kırılganlık, finans dışı şirketlerin yükümlülüklerinin milli gelire oranı, özel sektörün kredi genişlemesi ve nominal yurt içi fiyatların değişimi kategorilerinde Türkiye 10 göstergenin 8’inde birinci sırada yer alıyor.” dedi. (EKONOMİ SERVİSİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kentte sınıfsal temelli mücadelenin yolunu bulmalıyız

SONRAKİ HABER

Pompalı tüfekle öldürmeye teşebbüs eden erkeğe önce ceza sonra tahliye verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa