14 Ocak 2018 18:57

Ayhan Bilgen: Afrin'le gündem meşgul ediliyor

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Afrin'e yönelik açıklamalarını değerlendirdi.

Paylaş

HDP, 11 Şubat’ta Ankara Arena’da gerçekleştireceği 3’üncü Olağan Kongresi hazırlıkları kapsamında Çukurova Bölge Konferansı’nı yaptı. Bir otelde düzenlenen konferansa, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Nadir Yıldırım, HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen ve HDP Adana Milletvekili Meral danış Beştaş’ın yanı sıra Çukurova kentlerinden il ve ilçe yöneticileri katıldı. HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen ise, genel siyasal sürece ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bilgen, her gün yeni bir mezarlık saldırısının yaşanmasına tepki gösterdi. Bilgen, “Mezarlıklara yapılan saldırıyla Afrin’e yönelik saldırı hayali ve hevesinin bizim açımızdan hiçbir farkı yoktur” dedi.

Meclis önünde bedenini ateşe veren inşaat işçisinin havuz medyası tarafından görülmemesine değinen Bilgen, şöyle dedi: “Günlerce Ecevit Hükümeti döneminde Meclis önünde yere atılan yazar kasayı televizyonlarında gösterenler, Meclisin  önünde bir kişinin kendisini yakmasında haber değeri görmüyor ya da maniple etmeyi tercih ediyorlar. Burada şüphesiz  çok daha iyi bilen arkadaşlarımız var fakat Kuran’daki ilginç dualardan birisi şöyle başlar; ‘İçimizdeki beyinsizler yüzünden bizi helak eder misin?’ der. Aslında bu yaşanan tablo özellikle Afrin’e yönelik tahammülsüzlük bu ülkeyi yöneten beyinsizliğin dışa vurumudur. Sizin sınırlarınızın dışında doğrudan size yönelik bir saldırı bir tehdit olmadığı halde,  toplumu tehdit eden başka bir gündem yokmuş gibi oraya yönlendirmeye kalkmak, toplumu böylece motive etmeye kalkmak gündemi manipüle etmeye kalkmak beyinsizliğin daniskası olarak tarif edilebilecek bir durumdur.”

OHAL’in altıncı kez uzatılacak olmasına da işaret eden Bilgen, “OHAL’de yaşanan her türlü ayrımcılık ve dışlama toplumda kamplaşmayı artırarak siyasi rant elde etme hevesi belli ki devam edecek. Darbeyi bir fırsat, lütuf olarak görme alışkanlığı, bir süre daha işsizlik, haksız gözaltı ve tutuklama olarak toplumun muhalif kesimlerine ödetilecek” dedi. 7 Haziran seçimlerinde ulaşılan başarıyı hatırlatan Bilgen, bunun HDP için ulaşılacak son nokta olmadığını söyledi. Bilgen, 7 Haziran’ı aşabilecek bir pozisyona sahip olduklarına dikkat çekti. Bilgen, tutuklu Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş’ın “”Biz ne alacağımızı değil, ne vereceğimizi, ne katacağımızı ve ne vererek bir arada yürüyebileceğimizi daha güçlü, daha kararlı, daha umutlu bir mücadele yürüteceğimizi tartışırsak, konferanslarımız, kongrelerimiz çok daha verimli olacaktır” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmaların ardından konferans basına kapalı olarak yapıldı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gıda-İş: Eti Bakır işçilerinin mücadelesi meşrudur

SONRAKİ HABER

Tepebaşı Belediyesi ve ÇGD'den Evrensel’e dayanışma ödülü 

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...