14 Ocak 2018 17:17

Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht’i Berlin’de on binler andı

Almanya işçi sınıfının önderlerinden Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht katledilişlerinin 99. yıl dönümünde anıldı.

Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht’i Berlin’de on binler andı

Paylaş

15 Ocak 1919’da Berlin’de katledilen Almanya işçi sınıfının önderleri Karl Liebknecht ve Rosa Luxemburg, bugün Berlin’de on binlerce insanın katıldığı gösteri ve törenle anıldı.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da sabahın erken saatlerinde ilk olarak Frankfurter Tor’de bir araya gelen binlerce insan, ellerinde savaşa, sömürüye ve ırkçılığa karşı pankart ve dövizlerle Sosyalistler Mezarlığı’na kadar yürüdü. Yürüyüşe çok sayıda Sol Parti milletvekili ve yöneticisi de katıldı.

1996’dan bu yana aralıksız olarak yapılan anma gösterisi ve etkinliğinde bu yıl da savaşa ve militarizme karşı mücadele mesajları öne çıktı.

Sol Parti, DKP, MLPD gibi partilerin yanı sıra Türkiye kökenli örgüt ve dernekler de eylemde pankartlarıyla katıldı. Yürüyüş sırasında yasaklı Kürt bayraklarının taşındığını ileri süren polis, iki kez eyleme müdahale etti. Kitle, müdahaleye sloganlarla yanıt verdi.

 

Karl Liebknecht-Rosa Luxemburg
Karl Liebknecht-Rosa Luxemburg

 

Sosyalistler Mezarlığı’nda yapılan anma töreninde, Sol Parti Eş Başkanları Katja Kipping ve Bernd Riexinger ve Meclis Grubu Eş Başkanları Sahra Wagenknecht ve Dietmar Bartsch çelenk bıraktı. Almanya’nın değişik kentlerinden anmaya katılan on binlerce insan da ellerindeki karanfilleri, Karl Liebknecht ve Rosa Luxemburg anısına mezarlığa bıraktı.

Sol Parti

Katledilişlerinin üzerinden 99 yıl geçmesine rağmen Karl Liebknecht ve Rosa Luxemburg’un on binler tarafından anılmaya devam edilmesi, bıraktıkları mirasın güçlü bir şekilde devam ettiğini gösteriyor. (Berlin/EVRENSEL)

 

ÖNCEKİ HABER

Tunus’ta 7 yıl sonra yeniden: İş, özgürlük, onur!

SONRAKİ HABER

Binali Yıldırım: Bugün itibarıyla TBMM Başkanlığından çekileceğim

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa