14 Ocak 2018 14:09

Çin Denizi'nde yanan tanker battı, tüm mürettebat öldü

Bir hafta kadar önce Doğu Çin Denizi'nde kargo gemisiyle çarpışan petrol tankeri battı. İran 32 mürettebatın öldüğünü açıkladı.

Paylaş

Doğu Çin Denizi açıklarında 6 Ocak’ta kargo gemisiyle çarpışarak yanmaya başlayan petrol tankeri battı, kayıp mürettebatından ümit kesildi. Tahran’dan “30’u İranlı 32 mürettebat hayatını kaybetti” açıklaması geldi.

Sputnik’in aktardığına göre İran’dan Güney Kore’ye yola çıkan ama Hong Kong bandıralı CF Crystal adlı yük gemisiyle çarpışan Panama bandıralı Sanchi tankeriyle ilgili bir kötü haber daha geldi. Çin’in Şangay açıklarında yanan tanker, yoğun söndürme çalışmalarına rağmen, kazadan 8 gün sonra bir patlamanın ardından battı.

İran Petrol Bakanlığı da 30’u kendi vatandaşı olan 32 kişilik mürettebatın trajik biçimde hayatını kaybettiğini açıkladı.

Öncesinde Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi İranlı mevkidaşı Cevat Zarif’i arayarak “Yüzde 1 bile umut olduğu müddetçe Çin arama kurtarma için yüzde 100 çaba göstermeye devam edecek” demişti.

KARA KUTUYA ULAŞILDI

Kara kutusuna ulaşılan tanker bu sabaha dek yanıyordu. Kara kutuya ulaşılmasının ardından tankerin daha iç bölgelerine geçilemediği, zira sıcaklığın 89 dereceye vardığı Çin Ulaştırma Bakanlığı tarafından duyuruldu.

Arama kurtarma çalışmalarına 13 gemi ve İran’dan 12 kişilik bir komando birliği de katılıyordu. Bu çalışmalarda tankerdeki 30 İranlı ve 2 Bangladeşli mürettebattan sadece 3’ünün cansız bedenine ulaşılabildi.

TOKSİK FELAKET RİSKİ

Rüzgarın yön değiştirmesiyle toksik gazlardan zehirlenme tehlikesi sebebiyle kurtarma ekibi bir saat içinde tankerden ayrılmak zorunda kaldı. Petrol sızdıran tankerin patlama eşliğinde  batması, Doğu Çin Denizi’ni büyük bir çevre felaketi riskine sokuyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hakkari Çukurca'daki saldırıda 1 asker yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Hatay'da demir çelik fabrikasında patlama, ölen ya da yaralanan olmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa