13 Ocak 2018 18:19

‘Başka çocuklar ölmesin’ diyen kadınları duyun!

Gülsuyu Gülensu Kadın Dayanışma Evi, iki çocuğu boşanmak üzere olduğu kocası tarafından öldürülen Dilek Çakır ile dayanışmak için eylem yaptı.

Paylaş

İki çocuğu, boşanmak üzere olduğu kocası tarafından öldürülen Dilek Çakır ile dayanışmak için basın açıklaması yapam Gülsuyu Gülensu Kadın Dayanışma Evi “Çocuklara ve kadınlara yönelik şiddet son bulsun” dedi.

Gülsuyu Heykel Meydanı’nda toplanan kadınlar "Artık yeter! Kadınlar-çocuklar öldürülmesin, şiddete uğramasın” yazılı pankart taşırken "Dilek Çakır yalnız değildir" sloganları attı. Kadınlar adına basın açıklamasını okuyan Ebru Ünal, şiddetin sadece kadınlarla da sınırlı kalmadığını küçük yaştaki çocukların da şiddetin kurbanı olduğunu söyledi. 10 yaşındaki Yiğitcan’ı, 7 yaşındaki Elasu’yu, 3 yaşındaki Hacer Hira’yı ve en son Dilek Çakır’ın kızları 3 yaşındaki Elif Mina ve 2 yaşındaki Miray Hira’yı hatırlatan Ünal, annelerin yardım çığlığının duyulmadığını belirtti.  

HAKSIZ TAHRİK VE İYİ HAL UYGULAMALARI KALDIRILMALI

AKP hükümetinin son 15 yıldır kadınları koruyan ve gerçek hak eşitliğini sağlayan hiçbir uygulamayı hayata geçirmediğini vurgulayan Ünal, “Hatta iktidar uyguladığı muhafazakar politika ve uygulamalarla erkek şiddetini adeta meşru hale getirdi. İktidarın uyguladığı politikaların aksine ‘kutsal aile birliğinin’ çocuk ve kadınların mezarı haline geldiği ve artık kadından ‘intikam’ almak için ‘savcı izni ile’ gördüğü çocuklarını öldüren babaların yarattığı bir dehşet ortamı içindeyiz. Devlet yetkililerinin ‘üzgünlük belirten’ taziye açıklamalarının ötesine geçerek şiddeti yaratan ortama bir son vermesi ve kayıplar yaşanmadan şiddet mağdurlarının devlet gözetiminde korunup kollanmasını istiyoruz. Kadına yönelik şiddet davalarında uygulanan ‘haksız tahrik ve iyi hal’ uygulamalarına, aile birliğinin korunması adı altında kadınları ikinci planda bırakan, kendilerine şiddet uygulayan erkeklerle bir arada yaşamayı zorlayan uzlaştırma girişimlerine bir an önce son verilmelidir” diyerek kadınları dayanışmaya ve şiddete karşı birlikte mücadele etmeye çağırdı. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çukurova Kitap Fuarı'nda emek öykücülüğü konuşuldu

SONRAKİ HABER

Kubilay: Tutak’da yasadışı işler yapılmıyorsa neden HDP heyetine izin verilmiyor?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa