13 Ocak 2018 10:35

Antep'te çocuklara ‘gelin başı ve ve makyajı’ yapılmayacak

Antep’te kuaförler camlarına ‘18 yaşından küçüklere gelin başı ve makyajı yapılmaz’ afişleri astı. 

Paylaş

Gaziantep Barosu Çocuk Hakları Merkezi ile Berberler ve Kuaförler Ensaf Odası işbirliğiyle hazırlanan projeyle kentteki kadın kuaförlerinin camlarına “18 yaşından küçüklere gelin başı ve makyajı yapılmaz” afişleri asıldı. Projeyle küçük yaştaki çocukların evlendirilmesinin önüne geçilerek toplumsal duyarlılık sağlanması amaçlandı.

Antep kuaför

Gaziantep Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Avukat Deniz Kütük Duran şöyle dedi:

"Maalesef toplumda kanayan yaralar bazen sadece yasal düzenlemeler ile çözülemiyor. O yüzden toplumun her kesiminin her meslek örgütünün topyekun mücadele etmesi gerekiyor.  Çocuk evlilik de bunlardan birisi. O yüzden farkındalık ve duyarlılık sağlamak için bu projeyi başlattık. Çok olumlu dönüşler oldu hem odadan, hem kuaförlerden. Projenin devamını sağlamak adına, fotoğrafçılarla, gelinlik diken terziler gibi birçok kurumla projeyi devam ettirmek istiyoruz."

Gaziantep Bayan Kuaförler Odası Başkanı Mesut Alkava ise şunları söyledi:

"18 yaşından küçüklerin gelin olmamasını, makyaj ve saç yapılmamasını istiyoruz. Onların yeri oyun alanları ve okullardır. Bundan dolayı baro ile beraber bu projeyi destekliyoruz. Afişlerimizi kuaförlerimize dağıttık. Esnafımız bu konuya destek veriyor. Vatandaşlardan dönen sonuçlar da çok iyi.” (Gaziantep/DHA)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Köyünde çektiği 5 kısa filmle 17 ödül aldı

SONRAKİ HABER

Öğrenip, güçleneceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa