13 Ocak 2018 05:21

Tunuslular: Bekledik, bekledik hiçbir şey değişmedi!

'Bekledik' diyor Henda: 2014’te hiçbir şey olmadı. 2015, 2016 ve 2017’de de... Siyasiler bir şey yapmadı, Neyi bekliyoruz? kampanyası başlattık.

Paylaş

Tunus’ta 2011 sonrası seçimle iktidara gelen İslamcı ve liberal hükümetler Tunus halkının 2011’de “Ekmek ve adalet” diyerek isyan ettiği sorunların çok az bir kısmını çözdüler. Son IMF bütçesiyle yapılan zamlar da tamamen hiç boşalmamış bardağı bir kez daha taşırdı. Birçok kentte binlerce Tunuslu geçtiğimiz pazartesinden bu yanan sokaklarda. 

Bugün “Fech Netannew-Ne bekliyoruz?” diyerek birbirlerini mücadeleye çağıran Tunuslular, hükümet yolsuzluktan ceza alanlara af yasası çıkardığında “Affetmeyeceğim” diyerek, polis baskılarına karşı “Hesap sorun” diye haykırarak sokaklara çıkmıştı. 

Middle East Eye (MEE) haber sitesine konuşan ve “Fech Netannew-Ne bekliyoruz?” kampanyasının da yürütücülerinden olan Tunuslu genç gazeteci Henda Chennaoui, halkın kemer sıkma bütçesinin yeniden görüşülmesini talep ettiğini belirtiyor, çünkü: “En büyük fatura yoksullara ödetiliyor.”

SİYASETÇİLER YAPTIĞIMIZ ANLAŞMAYA UYMADI

Henda’ya göre ülkede durum giderek kötüleşiyor, devlet baskısı artıyor, toplumsal hareketler düşmanlaştırılıyor ve merkezi sendika federasyonu UGTT de gücünü kaybediyor. Gıda fiyatları zamlanırken, dört kişilik bir ailenin ancak iki haftalık alışverişini karşılamaya yeten aylık 131 dolar olan asgari ücret yıllardır değişmiyor.

“2011 sonrasında Tunuslularla siyasetçiler arasında bir çeşit sözleşmeye varılmıştı” diyor ve siyasi geçiş döneminden sonra halkın taleplerinin karşılanacağı, ekonominin iyileşeceği vaatlerini hatırlatıyor: “Bekledik” diyor Henda, “2014’te hiçbir şey olmadı. 2015’te de, 2016’da, 2017’de de olmadı. Siyasi sınıfın bir şey yapacağına dair işaret yok. Bu nedenle ‘Neyi bekliyoruz?’ kampanyası başladı”  

Henda, 2017 yılı boyunca daha önce hiç hükümet karşıtı eylem yapılmamış bölgelerde bile protestoların gerçekleşmesinin bugünlerin işareti olduğunu düşünüyor. Bunların arasında sahil kentleri ve görece “varlıklı” kentler de var. 

Henda halkın çıkarlarını savunan bir ekonomi istediklerini belirtiyor. “Ekonomik kriz kaçınılmaz” diyor: “Ama bunun nedeni sadece kötü yönetim.” (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

OHAL değil, demokrasi için sokağa çıkacaklar

SONRAKİ HABER

Öğrenip, güçleneceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa