13 Ocak 2018 04:40

Ford işçisi: Geçmişi hatırlayalım, uyanık olalım

Kocaeli'de kurulu Ford Otosan'da çalışan bir işçi, MESS ve Türk Metal arasındaki teklife tepki gösterdi: Geçmişi hatırlayalım, uyanık olalım

Paylaş

Bir Ford Otosan işçisi
Kocaeli

MESS ve Türk Metal Sendikası uyuşmazlık sonrası önceki gün bir daha toplantıda buluştular. MESS’in yüzde 6.4’lük yeni teklifi beşinci ayına giren sözleşme sürecinde takındığı tavrı net olarak ortaya koymuştur. Bu bizim için tam bir hayal kırıklığıdır. Peki, MESS 130 bin işçinin karşısında böyle komik bir teklifle çıkma cesaretini nereden buluyor, hiç düşündünüz mü Türk Metal Sendikası yönetimi? Beşinci ayındaki sözleşme süresinde sendika olarak hangi eylemleri yaptınız Ford Otosan’da? K2’den K1’e yürüdük. Çatal kaşık eylemi ve en etkili eylem olan toplamda 45 dakikayı bulan imalat durdurmaydı. Hepsi bu kadar. Şimdi siz MESS grup sözleşmesi kapsamında 117 bin üyesiyle, böyle bir gücünüz varken, bunu kullanmadığınız için; MESS nezdinde patronlar, cesaret bulup bu komik teklifleri sunmaya devam ediyor. 

Şimdi size soruyorum Türk Metal Sendikası yönetimi, siz MESS’le ilk defa mı sözleşme imzalıyorsunuz? Tabii ki hayır. Siz yıllardır birlikte oldunuz, kimi zaman danışıklı kaçak kavga ettiniz. Tarihinizde kaç kez greve gittiniz? İşçiye kasanızdan para çıkmasın diye 29. günün akşamında sözleşme imzaladınız. Son sözleşmede “zafer” dediğiniz 3 yıllık ve düşük zam içeren sözleşmeyi imzaladınız. Sonuç biz işçiler için tam bir fiyaskoydu. Geçen dönem kabul etmeyiz dediğiniz bütün maddeleri kabul ettiniz. 2 yıl dediniz 3 yıla imza attınız ve işçiyi masada sattınız.

Bu nedenle şimdi de aynı kaçak dövüşe devam ediyorsunuz. Hak verilmez alınır bunu siz de çok iyi biliyorsunuz. Bu nedenle mücadele verilmeden, üretimden gelen güç kullanılmadan MESS bu orta oyununu oynamaya devam edecek. Siz de bu oyuna ortak olmayın, biz işçilerin safında yer alın ki, bu oyun bozulsun ve hakkımızı söke söke alalım. 

Bizden yanaysanız, bizimle birlikteyseniz binlerce işçiyle birlikte sizler de kazanacaksınız. Şunu asla unutmayın, biz kaybedersek, sizin kaybedecek daha çok şeyiniz olacak. Siz zaten bunu çok iyi biliyorsunuz. Onun için iş işten geçmeden grev kararını da alın ve üretimden gelen gücümüzü kullanalım. MESS nezdinde patronlar, ağalar; sizler rekorlar kırarken bu işçilerin sırtından milyon dolarlık kâr rekorları kırdınız. 

En basitinden yeni yılla beraber tamamlayıcı sağlık sigorta primi kişi başına 25 liradan 36 liraya çıktı, bu da yaklaşık yüzde 40’dan fazla zam demek. Düşünebiliyor musunuz bir kalem sadece elektriğe 8.8, doğal gaza yüzde 13 zam. Bunlar gelen zamların içinden sadece bir kaçı. Bugün fabrikalarınızda 11 yıllık kıdemli bir arkadaşla, yeni işe giren aynı maaşı alıyor. İnsanlar Ford’da   çalışan işçilere fakir gözüyle bakıyor, esnaf mal vermiyor. Bu bizim değil, sırtımızdan, emeğimizden milyon dolarlar kazanan ama işçisini bu hale sokan sizin ve Türk Metal Sendikasının ayıbıdır. 

Bu sözleşme sürecinde TM ve MESS’in takındığı durum ortada arkadaşlar. Tabii ki yürüyüş, basın açıklaması yapılacaktır. Ama hepimiz de biliyoruz ki, şalter inmeden bu süreç devam eder gider. Bu nedenle en etkin eylemlerin sırasıdır. Türk Metal Sendikası gerçekten kararlı ise bizden yana tavrını koysun ve bizimle beraber yürüsün. Bizler bu sürecin hep beraber takibini yapalım. Uyanık olalım. Birliğimiz, kardeşliğimiz her türlü oyunu bozar. Bunu hepimiz işçi tarihindeki direnişlerde, son olarak da metal fırtına direnişinde beraber yaşadık. Gün birlikte olma günü, gün direne direne kazanan emekçinin günüdür.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çelik-İş üyesi işçi: Metal Fırtınadan öc alıyorlar

SONRAKİ HABER

5 Haziran saldırısı davasında 3 sanığa 4'er kez ağırlaştırılmış müebbet

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa