12 Ocak 2018 20:01

'Ceyhun, kırsaldan gecekonduya gelen insanları anlattı'

Çukurova Kitap Fuarı’nda Sis Çanı ve Broy Yayınevi’nin düzenlediği söyleşide yazarlar Nazmi Bayrı ve Seyyit Nezir Demirtaş Ceyhun edebiyatını konuştu.

Paylaş

Çukurova Kitap Fuarı kapsamında Sis Çanı ve Broy Yayınevi’nin düzenlediği söyleşide Aydan Ay’ın moderatörlüğünde yazarlar Nazmi Bayrı ve Seyyit Nezir Demirtaş Ceyhun edebiyatını konuştu. Söyleşide Adanalı yazarlardan olan Ceyhun’un toplumcu yanına dikkat çekilerek edebiyatı bir dava olarak gördüğü belirtildi. 

Seyyit Nezir, Ceyhun’un daha ilk edebiyata adımını attığında edebiyatı bir dava aracı olarak değil doğrudan doğruya dava olarak gördüğünü ifade eden Nezir, “İçerik ve biçim olarak güzel edebiyat yapmak ve edebiyatı güncel bir davanın içerisinde, yaşamın en etkin alanlarına yerleştirmeyi amaçladı. Ben onu Asya roman ile ilk tanıdığımda kırsal kesimin, oradan gecekonduya gelen insanların sorunlarını anlattı. Bölgenin göç, yerleşme sorunlarını Türkmen göçlerinden alarak, ve bu arada Kürt sorununu da romanda Kemal Bilbaşar’la birlikte romanlarında ilk dile getiren yazarlar arasında” dedi. 

‘SABAHATİN ALİ ÇİZGİSİNDE YAZDI’

Demirtaş Ceyhun’un son dönemlerde hangi kanallarda çıktığına, hangi siyasi kimliğe ait olduğuna göre değerlendirildiğini ifade eden Nazmi Bayrı, Rüşvet öyküsünde Diyarbakır Cezaevi’nde yapılan işkenceleri anlattığını, bir başka öyküsünde 12 Eylül’ü anlattığını belirterek “Edebiyatı üzerinden gidilmiyor. Bir dönemin çalkantılarını, bunalımlarını öykülerinde ortaya koymuş. Sonra bakıyorsunuz politika gazetesinde. O zaman Politika gazetesini taşımak bile cesaret istiyordu. Sait Faik Hikâye Armağanı var. Sabahattin Ali çizgisinde bir insan” dedi. (Adana/EVRENSEL)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

ATK kemikleri kabul etti: DNA için aileler başvurmalı

SONRAKİ HABER

IŞİD üyeliğinden aranan kişinin aracında jammer bulundu, serbest bırakıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa