12 Ocak 2018 17:04

Savcılık kararı var, eğitimcilere iade yok

Eğitim Sen Zonguldak ve Tarsus şubeleri, savcılık kararı verilen eğitimcilerin son KHK ile göreve iade edilmemelerine tepki gösterdi.

Paylaş

Yayımlanan son KHK ile telefonuna yanlışlıkla ByLock indirdiği tespit edilen 1823 kişi göreve iade edilirken, haklarında savcılık tarafından ‘Kovuşturmaya yer yok’ kararı verilen eğitimciler yine göreve iade edilmedi. 

Son yayımlanan KHK ile 2 bin 217 kişi işine iade edildi. Göreve iade edilenlerin 1823’ü ByLock kullandıkları gerekçesiyle ihraç edilen ancak daha sonra “Mor Beyin” adı verilen sistemle başka bir aplikasyon indirirken ByLock’u bilmeden indiren kişiler. Konuyla ilgili Eğitim Sen Zonguldak Şubesi bir açıklama yaptı. Yayımlanan son KHK ile Zonguldak Valiliği Özel Kalem Müdürü Ahmet Hakan Gencer’in de göreve iade edildiği belirtilen açıklamada “Eğitim Sen Zonguldak Şubesi Sekreteri İsmet Akyol, Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi Gökhan Taner Günsan ve Ahmet Hakan Gencer, Zonguldak’tan Ankara’ya gönderilen liste sonucunda 7 Şubat 2017 tarihli 686 sayılı KHK ile ihraç edildi. Tüm ısrarlarımıza rağmen Gökhan Taner Günsan ve İsmet Akyol’un hangi gerekçelerle ihraç listesine eklendiği bir türlü açıklanmadı. Üstelik, Çaycuma Milli Eğitim Müdürlüğünün yazısı üzerine başlatılan ve savcılıkça dokuz ay süren oldukça ayrıntılı bir soruşturması sonucunda verilen “Kovuşturmaya yer olmadığına dair” karar var. Savcılık kararıyla birlikte KHK ile göreve iade edilmek için arkadaşlarımızın başvuruları var ancak son yayımlanan KHK ile de göreve iade edilmediler. Savcılık kararının üstünde başka bir karar olabilir mi? Haksız, hukuksuz ihraçlara son verilsin! Adalet istiyoruz!” denildi.

ADALET NEREDE? 

Mersin’in Tarsus ilçesinde de 7 Şubat 2017 tarihinde yayımlanan 686 sayılı KHK ile  ihraç edilen Tarsus Yunus Emre İlkokulu  Müdür Yardımcısı Muhammet İrfan Paksoy göreve iade edildi. Konuyla ilgili Eğitim Sen Tarsus Şubesinden bir açıklama gelirken, açıklamada Paksoy’un göreve iadesinin sevindirici olduğu vurgulandı. 

Ancak KHK ile işlerinden edilen Şube Yöneticileri Macide Boymul ve Şahin Yücel hakkında herhangi bir kararın verilmediği belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Arkadaşlarımız hakkında savcılık tarafından yürütülen soruşturma sonucu ‘Kovuşturmaya yer olmadığına dair karar’ bulunuyor. Savcılık kararıyla birlikte KHK ile göreve iade edilmek için arkadaşlarımızın  başvuruları var ancak son yayımlanan KHK ile de görevlerine iade edilmediler. Soruşturma sonucu takipsizlik kararı verilenler KHK ile görevlerine iade edilmelidir.” (HABER MERKEZİ) 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Nuriye Gülmen: İsteseler bizi iade edebilirlerdi

SONRAKİ HABER

SES: Şiddete karşı 17 Nisan'da iş bırakıyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa